Rada miejska uchwaliła miejscowy planu zagospodarowania przestrzennego terenów lokalizacji farmy wiatrowej w gminie. Do planu załączyła między innymi rysunek planu.

Jeden z mieszkańców zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.

Uznał bowiem, iż w projekcie rysunku planu zastosowano inne oznaczenia graficzne barwne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, niż określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. nr 164, poz. 1587).

WSA uznał zarzut za niezasadny.

Zdaniem sądu, rada miejska miała prawo do rozszerzenia podstawowych barwnych oznaczeń graficznych i literowych dotyczących przeznaczenia terenów zawartych w rozporządzeniu.

Sąd wyjaśnił, iż rozporządzenia określa jedynie podstawowe oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, które należy stosować na projekcie rysunku planu miejscowego. Oznacza to możliwość wprowadzenia w projekcie planu innych oznaczeń przeznaczenia terenów, w szczególności oznaczeń dotyczących terenów, których przeznaczenie ma mieć charakter mieszany.Zdaniem sądu przyjęte w planie oznaczenia nie stwarzają żadnych wątpliwości co do przeznaczenia konkretnego obszaru i pozwalają na określenie, jaka część terenu została przeznaczona np. na tereny rolnicze, a która pod lokalizację elektrowni wiatrowych.

Natomiast dołączone do rysunku planu objaśnienia wszystkich użytych oznaczeń zapewniają jego czytelność i nie tworzą żadnych niejasności.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 23 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Op 240/15, nieprawomocny