Osoba, która nie stosuje się do decyzji wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w przedmiocie nakazu przywrócenia stanu poprzedniego lub zainstalowania urządzeń zapobiegających szkodom, musi liczyć się z możliwością wszczęcia przeciwko niej postępowania egzekucyjnego.

Podstawą prawną w tej materii są przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji . Zgodnie z powołanym aktem, właściciel gruntu szkodzący zmianą stosunków wodnych nieruchomościom sąsiednim, który nie stosuje się do decyzji nakazującej przywrócenie stanu poprzedniego, obciążony może zostać kosztami tzw. wykonania zastępczego oraz kosztami samego postępowania egzekucyjnego.

Do uprawnień osoby ubiegającej się o wykonanie niezbędnych robót, koniecznych do przywrócenia stanu poprzedniego, należy żądanie wydania stosownej dokumentacji. Właściciel zobowiązany jest również na wniosek uprawnionej osoby do pokrycia kosztów związanych z zaliczką na te roboty, a obowiązek ten może być egzekwowany przymusowo przez poborcę skarbowego.

Jeśli pomimo zastosowanych środków egzekucyjnych (np. egzekucji z wynagrodzenia za pracę) właściciel gruntu wciąż uchyla się od pokrycia kosztów wykonania zastępczego, możliwe jest w takiej sytuacji zajęcie i sprzedanie nieruchomości w drodze licytacji.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. 2005 r. Nr 229, poz. 1954 ze zm.)


Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 13 maja 2010 r.