Dyrektor miejskiego ośrodka pomocy rodzinie ustalił pensjonariuszowi opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej (DPS). O obowiązu ponoszenia odpłatności w związku z pobytem w DPS organ poinformował syna pensjonariusza.

Ponadto organ orzekł o zwrocie przez syna należności z tytułu wydatków poniesionych zastępczo przez gminę za pobyt ojca w ośrodku.

Mężczyzna odwołał się od decyzji. Uznał bowiem, iż organ nie ustalił prawidłowo jego aktualnej sytuacji materialno-bytowej. Mężczyzna tłumaczył, iż utrzymuje się obecnie z oszczędności oraz umowy o pracę na pół etatu. Ponosi też duże wydatki na leasing samochodu oraz spłaca kredyt na dom.

WSA wyjaśnił, iż w przypadku ustalenia opłaty za pobyt w DPS, przy ustaleniu dochodu osób zobowiązanych do ponoszenia tej opłaty powinien być brany pod uwagę dochód potwierdzony urzędowym dokumentem, bowiem dopiero od tego momentu istnieje realna możliwość ustalenia wysokości opłaty, jaka ma być ponoszona.

Nie ma znaczenia dla ustalenia obowiązku ponoszenia opłaty za pobyt ojca w domu pomocy społecznej nieuwzględnienie przez organ pomocy społecznej okoliczności podnoszonych w skardze, a dotyczących ponoszonych kosztów związanych ze spłatą rat leasingowych i kredytu.

Wymienione okoliczności mogą stanowić podstawę do wydania przez organ administracji decyzji rozstrzygającej o zwolnieniu z obowiązku ponoszenia tej opłaty w całości lub w części.

Rozstrzygnięcie w przedmiocie zwolnienia z opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej ma charakter uznaniowy i może zostać wydane dopiero po ostatecznym określeniu wysokości opłaty miesięcznej za pobyt – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 14 lipca 2015 r., sygn. akt II SA/Op 214/15, nieprawomocny