Jako samorządowa jednostka organizacyjna mamy zawrzeć porozumienie z inną jednostką samorządową posiadającą osobowość prawną.

Porozumienie ma dotyczyć współfinansowania zadań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze województwa wielkopolskiego. My mamy przeprowadzić wszelkie procedury, a po zakończeniu na podstawie faktury wykonawcy, mamy refakturować na inna jednostkę.

Co w takim przypadku wygląda sprawa VAT?

Czy możemy odliczyć VAT z faktury wykonawcy?

Czy taka refaktura za zapłacie nie kwalifikuje się do odprowadzenia na dochody jednostki nadrzędnej?

Odpowiedź

Przeniesienie kosztów na drugą jednostkę (z którą zawarto porozumienie) nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Nie macie Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, o których mowa. Nie widzę bowiem związku zakupów, o których mowa, z jakąkolwiek Waszą sprzedażą opodatkowaną (która mogłaby być wykonywana dzięki tym zakupom - związanym z realizacją zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego).

Uzasadnienie

Piszecie Państwo, że na podstawie porozumienia z inną jednostką będziecie współfinansować zadania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. To Wy będzie dokonywać wszelkich zakupów (w związku z czym na Was będą wystawiane faktury VAT), zaś następnie macie przenieść te koszty na jednostkę, z którą zawarto porozumienie.
Powstaje pytanie po pierwsze – czy możecie odliczyć podatek naliczony z zakupów związanych z wykonaniem zadania, o którym mowa, zaś po drugie – czy opodatkować (i jak) przeniesienie kosztów na inny podmiot.
Odpowiedź na te pytania należy rozpocząć od pytania drugiego. Odpowiedź na nie, bowiem w jakiejś mierze warunkuje odpowiedź na pytanie pierwsze.

Uważam, że przy przenoszeniu kosztów wykonania zadania, o którym mowa, na inną jednostkę, nie będzie opodatkowania VAT, z co najmniej kilku powodów.@page_break@

Po pierwsze – uważam, że nie mamy tutaj z Waszej strony do czynienia z żadną czynnością opodatkowaną. Nie wykonujecie Państwo żadnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu na rzecz innego podmiotu. W tym kontekście podkreślić należy, że podatek od towarów i usług jest podatkiem od określonych czynności, a nie samych transferów (płatności) pieniężnych. Nie każda płatność podlega podatkowi od towarów i usług, lecz wyłącznie taka, która stanowi wynagrodzenie za czynność opodatkowaną. Wynika to z przepisów art. 5 ust. 1 w związku z art. 29 ust. 1 u.p.t.u.

Przedmiotem opodatkowania podatkiem od towarów i usług są zatem konkretne czynności, a nie transfery pieniężne. Podstawowymi czynnościami opodatkowanymi - w obrocie krajowym - są dostawa towarów oraz świadczenie usług. Oczywiście w każdym wypadku transferu pieniężnego, także w przypadku otrzymania odszkodowania, badać należy, że ów transfer nie stanowi w istocie wynagrodzenia za świadczenie usługi na rzecz podmiotu wypłacającego odszkodowanie. Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 u.p.t.u., przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu u.p.t.u. Pod pojęciem świadczenia usług kryć się zatem może praktycznie każde świadczenie mające sens ekonomiczny i związane z konsumpcją.

W tym przypadku takiego świadczenia z Waszej strony nie ma. Na mocy porozumienia, o którym mowa, stworzono faktycznie, coś w rodzaju quasi-konsorcjum. W ramach tego konsorcjum (przedsięwzięcia) działania przynoszące korzyści obu stronom są finansowane przez obie strony, lecz formalnie rzecz biorąc zakupów dokonuje tylko jeden podmiot i to na niego wystawiane są faktury. Dzieląc się kosztami z drugim uczestnikiem tego przedsięwzięcia nie sprzedaje mu niczego. Nie ma tu świadczenia, które podlegałoby opodatkowaniu.

Po drugie – zakładam, że jesteście Państwo Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego. Po ostatniej nowelizacji ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego stały się ustawowymi zadaniami WORDów, które w tym zakresie działają jak organy władzy publicznej. Także zatem i z tego powodu nie byłoby tutaj opodatkowania.

W każdym razie – przeniesienie kosztów na drugą jednostkę (z którą zawarto porozumienie) nie podlega podatkowi od towarów i usług.
W kontekście pierwszego pytania – uważam, że nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z wykonaniem zadania, o którym mowa. Te zakupy nie są bowiem związane z żadną sprzedażą opodatkowaną. Nie ma sprzedaży opodatkowanej w zakresie przeniesienia części kosztów na inny podmiot (jednostkę, z którą zawarto porozumienie), nie dostrzegam także związku z Waszą sprzedażą opodatkowaną, która mogłaby być wykonywana dzięki tym zakupom (związanym z realizacją zadań w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego).

W związku z powyższym – mając na względzie art. 86 ust. 1 u.p.t.u. - nie macie Państwo prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupów, o których mowa.