Czy można przenieść decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej na osobę fizyczną?

Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej?

Czy przeniesienie jest możliwe w części dotyczącej pozwolenia na budowę?

Odpowiedź

Realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych w rozumieniu przepisów ustawy o drogach publicznych wymaga uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (tzw. decyzja ZRID) zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.) – dalej u.r.i.z.d.p. W przepisach u.r.i.z.d.p. nie została uregulowana kwestia przeniesienia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Jednocześnie, zgodnie z art. 11i ust. 1 u.r.i.z.d.p., w sprawach dotyczących zezwolenia na realizację inwestycji drogowej nieuregulowanych w tej ustawie stosuje się odpowiednio przepisy Prawa budowlanego , z wyjątkiem art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego . Niezbędnym jest więc odwołanie się do regulacji Prawa budowlanego .

W myśl art. 40 ust. 1 Prawa budowlanego , organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innego podmiotu, jeżeli przyjmuje on wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Jeżeli więc nowy podmiot przyjmie na siebie wszystkie warunki zawarte w wydanym zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania przedmiotową nieruchomością na cele budowlane, możliwym będzie, za zgodą dotychczasowego inwestora, przeniesienie na ten podmiot zezwolenia na realizację inwestycji drogowej na podstawie art. 40 ust. 1 Prawa budowlanego w zw. z art. 11i ust. 1 u.r.i.z.d.p.

Jednakże, na uwadze należy mieć, iż zgodnie z u.r.i.z.d.p., wnioskodawcą w sprawie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej może być wyłącznie zarządca drogi. W myśl art. 19 ust. 2 z zastrzeżeniem art. 19 ust. 3, 5 i 8 ustawy o drogach publicznych zarządcami dróg są wskazane w tym przepisie organy administracji publicznej, tj. w odniesieniu do dróg krajowych - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; wojewódzkich - zarząd województwa, powiatowych - zarząd powiatu; gminnych - wójt (burmistrz, prezydent miasta). Z punktu widzenia formalnego wnioskodawcą o wydanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej może być więc wyłącznie wskazany powyżej organ administracji publicznej szczebla centralnego lub organ właściwej jednostki samorządu terytorialnego, wnioskodawcą takim nie może być natomiast osoba fizyczna, o której mowa w pytaniu. W konsekwencji powyższego stwierdzić należy, że mimo formalnej możliwości przeniesienia zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, przeniesienie takie nie może nastąpić na rzecz osoby fizycznej, która nie jest zarządcą drogi w rozumieniu ustawy o drogach publicznych , a tym samym wnioskodawcą, którym mowa w u.r.i.z.d.p.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.)
Ustawa z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.)
Ustawa z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 193, poz. 1194 z późn. zm.)