Czy taka operacja jest możliwa bez zastosowania procedury likwidacji bądź
przekształcenia placówki przedszkolnej?

Na jakiej podstawie prawnej powinien oprzeć się organ prowadzący przeprowadzając powyższą operację?

Odpowiedź

Jeżeli przedszkole publiczne funkcjonuje nadal w niezmienionej postaci, to nie ma podstaw prawnych do jego likwidacji bądź przekształcenia.

Uzasadnienie

Likwidacja przedszkola, szkoły lub placówki oznacza całkowite zaprzestanie jej działalności. W przedstawionym stanie faktycznym nie mamy do czynienia z całkowitym zaprzestaniem działalności przedszkola, lecz z brakiem miejsc w przedszkolu. W tej sytuacji, organ prowadzący powinien podjąć działania zmierzające do zapewnienia wszystkim dzieciom realizacji wychowania przedszkolnego w inny sposób. Zgodnie z zapisem art. 14 ust. 1 ustawy o systemie oświaty , wychowanie przedszkolne jest realizowane w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz w innych formach wychowania przedszkolnego.

Gmina posiada więc różnorodne możliwości prawne do zapewnienia dzieciom wychowania przedszkolnego. W przypadku braku miejsc dla wszystkich dzieci w przedszkolu publicznym, o kolejności przyjmowania dzieci, powinny decydować zapisy statutu. Zgodnie z zapisem § 16 ust. 3 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.), statut przedszkola określa szczegółowe zasady rekrutacji dzieci.

Rodzicom dzieci, dla których zabrakło miejsca w przedszkolu, należy w takiej sytuacji zaproponować umieszczenie dziecka np. w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej. Gmina – jak już wyżej wspomniano – posiada taką prawną możliwość, a zapewnienie miejsc w oddziałach przedszkolnych jest wypełnieniem ustawowego obowiązku realizacji zadania własnego gminy, jakim jest stworzenie możliwości do realizacji przez dzieci wychowania przedszkolnego.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)