Według resortu środowiska obecna procedura zamiany lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe jest zbyt trudna, bo można jej dokonać tylko  w przypadkach podyktowanych potrzebami i celami gospodarki leśnej, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości.

 

Procedura zbyt skomplikowana

Według resortu jest to niezbędne, bo obecnie ustalenie lokalizacji pod tak duże inwestycje jest mocno utrudnione z uwagi na szereg uwarunkowań, w tym w szczególności uwarunkowania powierzchniowe, przestrzenne, infrastrukturalne, środowiskowe, czy komunikacyjne.

 

Z pomocą przyjdzie właśnie specustawa - w okresie 2 lat od dnia wejścia w życie projektowanej ustawy – dokonywania zamiany nieruchomości w celu lokalizacji inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.

 

Rezerwaty i Natura 2000 zostaną

Resort w uzasadnieniu podkreśla, że wprowadzi liczne mechanizmy zabezpieczające - ustawa nie będzie dotyczyć lasów, gruntów i innych nieruchomości pozostających w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowiących obszary objęte formami ochrony przyrody, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 1-5 ­ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2021 r. poz. 1098), a więc: parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych, obszarów chronionego krajobrazu, obszarów Natura 2000.

 

 

Kolejnym ma być fakt, że przedmiotem zamiany na lasy, grunty i inne nieruchomości w celu lokalizacji inwestycji będą mogły być tylko i wyłącznie lasy, grunty i inne nieruchomości Skarbu Państwa pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe określone w załączniku do ustawy stanowiącym wykaz konkretnych działek ewidencyjnych. Wycinki drzew na terenach objętych inwestycją będą musiały dokonać Lasy Państwowe.

 

Zaopiniuje komisja sejmowa

Wedłu projektu zamiany dokonuje się po uzyskaniu pozytywnej opinii komisji sejmowej właściwej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej. Komisja sejmowa właściwa do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej wydaje opinię na żądanie organu w terminie miesiąca od doręczenia jej tego żądania. W razie niewydania opinii w terminie uważa się, że opinia jest pozytywna.

Zamiany będzie dokonywał Dyrektor Generalny Lasów Państwowych na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki, po zasięgnięcia opinii komisji sejmowej właściwej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej.