Jestem jednostką budżetową, pracownik otrzymał pióro o wartości 520 zł. Pióro to zostało zakupione z wydatków bieżących firmy.

Czy od nadwyżki powinien odprowadzić podatek?

Odpowiedź

Jak wynika z treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wartość przekazanego przez Jednostkę swojemu pracownikowi pióra (o ile nie jest to jego narzędzie pracy) stanowi przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie przychód ten nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 67 u.p.d.o.f. stanowi bowiem, że wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł; rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi. Natomiast z pytania wynika, że pióro zostało sfinansowane z wydatków bieżących Jednostki.

W związku z powyższym, w miesiącu, w którym pracownik otrzymał pióro, należy doliczyć jego wartość do innych przychodów uzyskanych w tym miesiącu ze stosunku pracy i od całości pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.