W Wojewódzkim Programie Ochrony przed Hałasem, sporządzonym dla terenów, o których mowa w art. 117 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) – dalej p.o.ś., są zawarte działania do realizacji w związku z przekroczeniem hałasu dla drogi na odcinku miejscowości X. Zarządca ww. drogi nie realizuje ww. zamierzeń. Czy wobec powyższego starosta może zgodnie z art. 362 p.o.ś. nakazać mu ograniczenie oddziaływania na środowisko i wykonania działań przewidzianych w programie, czy najpierw powinien zobowiązać do przedłożenia przeglądu ekologicznego?


Odpowiedź:

Mając na uwadze art. 362 ust. 1 pkt 1 p.o.ś., organ właściwy do podjęcia działań w oparciu o art. 362 ust. 1 musi posiadać dowody na to, że podmiot korzystający ze środowiska negatywnie oddziałuje na środowisko oraz informacje jak to oddziaływanie i kiedy można ograniczyć.

Zakres informacji jakie powinny znajdować się w programie ochrony środowiska przed hałasem określa rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 października 2002 r. w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinien odpowiadać program ochrony środowiska przed hałasem (Dz. U. Nr 179, poz. 1498).

Analizując zapisy ww. rozporządzenia i ich dość ogólny charakter (wskazuje raczej kierunki działań) może się okazać, że program ochrony środowiska przed hałasem obejmujący obszar uciążliwego odcinka drogi nie podaje wystarczających informacji do prowadzenia przez starostę postępowania z art. 362 p.o.ś.

Dodatkowo, w zależności od upływu czasu od momentu sporządzania danych do programu sytuacja akustyczna mogła ulec istotnym zmianom. Wtedy przegląd ekologiczny byłby uzupełnieniem programu.

Moim zdaniem, aby programy ochrony środowiska przed hałasem były skutecznie i terminowo realizowane, należałoby zastosować podobne rozwiązania jak w przypadku programów ochrony powietrza.