NIE. Odmowa przyjęcia pracy geodezyjnej nie następuje w drodze decyzji administracyjnej ani postanowienia (por. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2010 r., I OSK 560/10, LEX nr 603714). Prowadzenie powiatowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, w tym ewidencji gruntów i budynków, gleboznawczej klasyfikacji gruntów i geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu należy do zadań starosty, wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej - art. 7d pkt 1 Prawa geodezyjnego i kartograficznego .

Zasady zgłaszania prac geodezyjnych do zasobu geodezyjnego i kartograficznego reguluje rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz (Dz. U. Nr 78, poz. 837) .

W myśl § 9 ust. 1 powyższego rozporządzenia , dokumentacja przekazywana do zasobu podlega kontroli w zakresie:
1) przestrzegania zasad wykonywania prac,
2) osiągnięcia wymaganych dokładności,
3) zgodności opracowania ze standardami technicznymi dotyczącymi geodezji, kartografii oraz krajowego systemu informacji o terenie,
4) zgodności opracowania z ustaleniami, o których mowa w § 5 ust. 5,
5) spójności topologicznej informacji dostarczanej przez wykonawcę z informacjami uzyskanymi z ośrodka w trakcie realizacji pracy,
6) kompletności przekazywanych materiałów.

W § 9 ust. 3 rozporządzenia zapisano, iż czynności kontroli dokonują osoby posiadające uprawnienia zawodowe do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, kontrola ta dotyczy wyłącznie oceny z punktu widzenia zgodności z zasadami prowadzenia prac geodezyjnych.

W przypadku stwierdzenia wad, usterek lub nieprawidłowości wynik kontroli dokumentowany jest w protokole, który zawiera (§ 10 rozporządzenia ):
1) imię i nazwisko osoby kontrolującej,
2) datę przyjęcia dokumentacji do kontroli,
3) określenie wykonawcy pracy,
4) określenie rodzaju pracy i zakresu kontrolowanej dokumentacji,
5) wykaz stwierdzonych wad, usterek lub nieprawidłowości,
6) zalecenia dotyczące usunięcia wad, usterek lub nieprawidłowości,
7) wnioski końcowe wraz z uzasadnieniem, odpowiednio:
a) o przyjęcie dokumentacji do zasobu po usunięciu wad, usterek lub nieprawidłowości,
b) o odmowę włączenia dokumentacji do zasobu,
8) datę zakończenia kontroli,
9) podpis osoby kontrolującej.

Jeżeli zainteresowany nie zgadza się z wynikami kontroli i odmową przyjęcia pracy geodezyjnej do zasobu, to służy mu procedura skargowa uregulowana w dziale VIII kodeksu postępowania administracyjnego. Skargę na pracownika starostwa składa się do starosty. Natomiast skargę na starostę w sprawach z zakresu państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego rozpatruje wojewoda, działający za pośrednictwem wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego (art. 229 pkt 2 kpa).

Przydatne materiały:
 Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2010 r. Nr 193, poz. 1287, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 16 lipca 2001 r. w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz (Dz. U. Nr 78, poz. 837)