Prokurator generalny Andrzej Seremet zwrócił się do ministra sprawiedliwości Borysa Budki o zainicjowanie prac legislacyjnych zmierzających do nowelizacji przepisów Kodeksu karnego dotyczących przetargów publicznych, w tym tzw. zmowy przetargowej. W ocenie prokuratora generalnego tzw. zmowy przetargowe godząc w prawidłowość przeprowadzania przetargów publicznych zagrażają istotnym wartościom, jak uczciwa konkurencja na rynku gospodarczym oraz efektywność realizacji zadań przez organy publiczne.
Kara za niska
Przestępstwa te - opisane w artykule 305 Kodeksu karnego zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3. Prokurator generalny ocenia, że jest to zbyt niska kara, bowiem nie wpływa ona dostatecznie na nieopłacalność tego rodzaju zachowań. - Tak niskie zagrożenie karą powoduje również, że są to przestępstwa, których karalność ustaje już po 5 latach od czasu ich popełnienia. To najkrótszy przewidziany przez Kodeks karny okres przedawnienia – czytamy w stanowisku PG.
Tymczasem - na co zwraca uwagę prokurator generalny - liczba takich spraw oscylująca w latach 2000-2012 od 43 (2012 r.) do 92 (2005 r), w ostatnich dwóch latach wzrosła skokowo do 144 postępowań w 2013 r. oraz 186 postępowań w 2014 r. Natomiast liczba skazań, w przypadku przestępstw z artykułu 305§1 Kodeksu karnego wynosiła: w 2008 r.- 20, w 2009 r.- 8, w 2010 r.- 3, w 2011 r.- 11, w 2012 r.- 11, w 2013 r.- 6 oraz w 2014 r.- 16.
Za krótkie przedawnienie
Zdaniem prokuratora generalnego dane te jednoznacznie wskazują, iż wyłącznie niewielki odsetek wszczętych spraw o tego rodzaju przestępstwa skutkuje pociągnięciem ich sprawców do odpowiedzialności karnej. - Niewątpliwie wpływa na to ma krótki okres przedawnienia karalności przestępstw z artykułu 305 Kodeksu karnego – czytamy w stanowisku.
Zdanie PG, charakter tych przestępstw utrudnia przy tym ich niezwłoczne wykrycie, zaś ich ujawnienie stanowi niejednokrotnie następstwo kontroli przeprowadzonej w istotnym odstępie czasu od przetargu lub następuje w toku postępowania karnego o inne przestępstwo, zwykle o charakterze korupcyjnym.
Także wielowątkowy charakter takich spraw, wynikający ze współdziałania sprawców w wieloosobowych konfiguracjach, a niejednokrotnie w ramach szeregu przeprowadzanych w określonym czasie przetargów, nakazuje w takich przypadkach łączne prowadzenie spraw o wszystkie ujawnione czyny, to zaś rodzi istotne ryzyko przedawnienia karalności tych przestępstw.
Skomplikowane procesy
Prokurator Generalny podkreśla fakt, iż postępowania w takich sprawach w wielu wypadkach mają charakter długotrwały, co nie pozostaje w związku z zaniechaniami organu procesowego, lecz stanowi następstwo dużej liczby wymagających przeprowadzenia czynności procesowych oraz obszerności gromadzonego w sprawach materiału dowodowego, a niejednokrotnie jest również związane z koniecznością powołania biegłych i oczekiwaniem na sporządzenie przez nich opinii.
Jak poinformowano, minister sprawiedliwości podzielił tę ocenę prokuratora generalnego i przekazał jego postulaty legislacyjne Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.