Nastąpi zatem przesunięcie wstecz terminu, od którego nastąpi przyznanie zasiłku stałego – zasiłek stały będzie mógł być przyznany od miesiąca wystąpienia z wnioskiem o ustalenie stopnia niepełnosprawności. W okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia będzie można przyznać świadczenie w postaci zasiłku okresowego z urzędu, bez konieczności składania wniosku o jego przyznanie.

 

Takie zmiany przewiduje projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy społecznej przyjęty przez Radę Ministrów, a przedłożony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Świadczenie określone w art. 37 ustawy o pomocy społecznej będzie wiązało się ściślej z procedurą w PCPR-ach i możliwością jednoczesnego przyznawania zasiłku okresowego.

W praktyce pojawi się szereg wątpliwości i problemów interpretacyjnych, np.:
1. Czy odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności będzie usprawiedliwiać zawieszenie postępowania na czas wydania decyzji przez organ drugiej instancji?
2. Czy zasiłek okresowy będzie przysługiwał w okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia, jeśli po rozpatrzeniu odwołania nie zostanie orzeczona całkowita niezdolność do pracy albo co najmniej umiarkowany stopień niepełnosprawności?
3. Jak w okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności wpłynie podjęcie przez stronę zatrudnienia i uzyskanie dochodu w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia (od stycznia 2017 r. - 2000zł. brutto)?
4. Czy w okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności będzie można ubiegać się o zasiłek celowy?

Wsparciem w stosowaniu nowych przepisów będzie dla Państwa możliwość skorzystania z pomocy eksperta z Centrum Pomocy Profesjonalisty Doradztwo Pomoc Społeczna - pana Michała Bochenka. To profesjonalna usługa, którą można dokupić do wersji Premium i Optimum produktu LEX Pomoc Społeczna.

Serwis doradczy dla klientów z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych oraz 500+, który zapewnia:
• indywidualne konsultacje telefoniczne
• odpowiedzi na pytania z obszarów: pomoc społeczna, świadczenia rodzinne, 500+
• odpowiedzi na pytania pojawiające się w trakcie postępowania,
• szybkie uzyskanie odpowiedzi – na bieżąco, maksymalnie do 24 godzin po zadaniu pytania.