Zgodnie ze stanowiskiem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach przedstawionym w piśmie WA-0250/19/11 z dnia 31 marca 2011 r. prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu należy do zadań własnych gmin. Tym samym wydatki na ten cel winny być ujęte w planie finansowym jednostki realizującej zadanie, czyli ośrodka pomocy społecznej lub innej jednostki wskazanej w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych uchwalonym przez radę gminy. Ponadto, jak wskazała Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie w piśmie K-0542/81/MK/07 z dnia 19 listopada 2007 r. miejska izba wytrzeźwień może realizować dodatkowe zadania z zakresu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu, wpisane w gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych. Finansowanie wymienionych zadań może się odbywać z dochodów pochodzących z opłat za zezwolenia wydane na sprzedaż napojów alkoholowych.

Podstawę prawną dla powyższych wniosków stanowi art. 41 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm., dalej jako ustawa). Stanowi on, iż do zadań własnych gminy należy m.in. prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w szczególności dla dzieci i młodzieży, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych. Podmioty, z pomocą których gmina wykonuje przynależne jej zadania wskazuje ust. 2 art. 41 ustawy. Warto zaznaczyć, iż w celu realizacji programu wójt (burmistrz, prezydent miasta) może również powołać pełnomocnika.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2007 r. Nr 70, poz. 473 z późn.)