Prezydent RP przypomniał, że w Kancelarii Prezydenta działa zespół, który pracuje nad przyszłymi zmianami w prawie samorządowym. 

− Jestem przekonany, że wypracujemy takie zmiany, które Państwo jako praktycy wskazujecie, że są potrzebne, że ułatwią wam funkcjonowanie, że usuną także pewne przeszkody w Waszym codziennym działaniu - zapowiedział Andrzej Duda.

Będą propozycje zmian

W jego ocenie to właśnie urząd prezydenta RP jest odpowiedni do przedstawienia propozycji takich zmian. Prezydent podkreślił, że chciałby, żeby to od niego „wyszedł projekt, który będzie pewnym wołaniem przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych o naprawę istniejących u nas rozwiązań prawnych”. 

Andrzej Duda przekonywał też do idei referendum konsultacyjnego w sprawie zmian w Konstytucji i umieszczenia w niej zapisów chroniących przywrócony niższy wiek emerytalny czy program Rodzina 500 plus.

Zapisy w Konstytucji

Jak podkreślił, chciałby, by w Konstytucji znalazły się zapisy o „szczególnej ochronie polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego, jakie polskiemu państwu zapewnia polska wieś i produkcja realizowana przez polskich rolników”.

Związek Gmin Wiejskich RP to ogólnopolska organizacja skupiająca gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Jego podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Co roku organizuje Kongresy Gmin Wiejskich.

XVIII Kongres Gmin Wiejskich odbywa się w Poznaniu.