„Wszystkie dotychczasowe działania mojego zastępcy były podejmowane za moją wiedzą i z moją akceptacją. Moja ocena wiceprezydenta zasadniczo różni się od oceny Klubu Ruchu Palikota” – uzasadnił swoją decyzję prezydent Janusz Pęcherz.

Mariusz Chlebowski, szef kaliskiego Klubu Ruchu Palikota, powiedział PAP w poniedziałek, że nie może ustosunkować się do decyzji prezydenta miasta, ponieważ nie otrzymał jeszcze żadnej oficjalnej informacji w tej sprawie.

We wniosku Ruchu Palikota zawarto 12 zarzutów stawianych Grodzińskiemu. Oprócz przekształceń przedszkoli, jeden z najważniejszych dotyczył likwidacji Miejskiego Ośrodka Kultury (MOK).

Autorzy wniosku zarzucili Grodzińskiemu m.in. „brak woli uzgodnienia z przedstawicielami prywatyzowanych przedszkoli wizji przyszłości zarówno przedszkolaków, jak i pracowników niepedagogicznych” oraz „publiczne manifestowanie niechęci do społeczności kulturalnej i rozpowszechnianie nieprawdziwych i krzywdzących opinii o MOK”.

Klub Ruchu Palikota ocenił w swoim wniosku działalność Grodzińskiego „w kategorii niekompetencji i nadużywania władzy”. Zarzucił mu też „ustawianie swoich ludzi na ważnych stanowiskach w mieście” oraz zignorowanie pisma ministra kultury i dziedzictwa narodowego, który sugerował rozwiązanie problemu MOK bez jego likwidacji.

Zgodnie z podjętymi na początku lutego przez Radę Miejską 16 intencyjnymi uchwałami w sprawie likwidacji 16 publicznych przedszkoli w mieście rozpoczęło się formalne rozpoczęcie przekształceń. Nie przyniosły rezultatu liczne protesty rodziców dzieci i innych środowisk.

Według Grodzińskiego, planowana prywatyzacja nie spowoduje obniżki wynagrodzeń nauczycieli i nie zmniejszy poziomu edukacji przedszkolnej. Przeciwnego zdania są rodzice i nauczyciele. (PAP)

zak/ mok/ gma/