- Staramy się likwidować bariery, które utrudniają osobom z różnymi niesprawnościami udział w życiu społecznym - powiedział Prezydent RP podpisując w poniedziałek ustawę o języku migowym. - Jesteśmy zainteresowani - wszyscy jako społeczeństwo - tym, aby zapewnić, jak najszerszą partycypację w życiu społecznym, także w życiu politycznym np. przez akt wyborczy, wszystkich obywateli państwa. Dlatego konsekwentnie staramy się od wielu lat likwidować bariery utrudniające uczestnictwo w szeroko pojętym życiu społecznym osób dotkniętych różnego rodzaju niesprawnościami (…) Cieszę się, że mogę to zrobić publicznie, również dlatego, że wydaję się, że sprawą absolutnie zasadniczą jest kształtowanie wrażliwości w tych kwestiach na różnych poziomach funkcjonowania państwa i społeczeństwa - dodał.

Prezydent wystosował również prośbę do organów administracji publicznej, w tym samorządowej: - Chciałem też serdecznie prosić organy administracji państwowej, samorządowej o wrażliwość w tej kwestii i jak najszybsze i jak najlepsze wdrożenie rozwiązań prawnych, które w ustawie znalazły swój wyraz - zaznaczył Bronisław Komorowski.

Ustawa sankcjonuje prawo osób uprawnionych do skorzystania z pomocy osoby przybranej przez siebie w kontaktach z instytucjami publicznymi, służbami ratowniczo-interwencyjnymi i zakładami opieki zdrowotnej w dowolnie wybranym czasie. Ponadto reguluje sposób obsługi osób uprawnionych w kontaktach z instytucjami publicznymi poprzez skorzystanie z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego (PJM), Systemu Językowo-Migowego (SJM) oraz sposobów komunikowania się osób głuchoniewidomych (SKOGN) bądź pracownika posługującego się PJM lub SJM.

Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 kwietnia 2012 r., aczkolwiek przepisy dotyczące korzystania przez osoby niesłyszące z pomocy osoby przybranej (osoby wybranej w celu ułatwienia porozumienia z osobą uprawnioną i udzielenia jej pomocy w załatwieniu spraw) zaczną obowiązywać po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia ustawy.

Źródło: www.prezydent.pl