Głównym tematem organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego -Konferencji Krakowskiej - było określenie miejsca oraz pozycji Polski w Europie. Debaty zaproszonych gości koncentrowały się wokół relacji rządu i samorządu, polityki przestrzennej, oraz działań w ramach polityki miejskiej i wiejskiej.

Jednym z uczestników spotkania był Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski. W trakcie swojego wystąpienia podkreślił, że NIK nie ocenia polityki, a jedynie to jak państwo wykonuje swoje zadania. Właśnie pod tym kątem bada więc relacje zachodzące pomiędzy administracją rządową a samorządami województw.

W ostatnich latach NIK zrealizowała około 80 kontroli, związanych z realizacją zadań publicznych przez samorządy województw. Jak podkreślił Krzysztof Kwiatkowski, różnica poglądów pomiędzy lokalnymi samorządami a rządem jako centrum jest czymś normalnym. Stwarza ona twórcze napięcie pozwalające na wymianę myśli i stanowisk, oraz pozwala wybierać najlepsze rozwiązania.

Prezes NIK wskazał na przystąpienie Polski do UE i związane z tym zmiany standardów zarządzania jako doświadczenie, które w największym stopniu wpłynęło na polski samorząd. Szereg JST wdrożyło nowoczesne metody organizacji pracy i standardy obsługi mieszkańców. Upowszechniono również nowoczesne metody zarządzania projektami oraz normy zarządzania środowiskowego.

Zdaniem Prezesa NIK, sporym wyzwaniem dla samorządów będzie w najbliższych latach efektywniejsze wykorzystywanie technik informatycznych, w tym przejście na w pełni elektroniczny sposób procedowania spraw. Sprawdzianem dla JST będzie też dostosowanie ich działalności do skutków zmian demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa, oraz rozwój bazujący na środkach własnych i krajowych (w związku z ograniczeniem środków z budżetu UE).

Prezes NIK zwrócił uwagę na możliwość realizacji niektórych zadań samorządu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. W 2013 roku Izba pozytywnie oceniła bowiem przedsięwzięcia podejmowane w tej formule. Zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego, PPP jest szansą dla samorządów na realizację zadań przy mniejszym finansowym zaangażowaniu z ich strony.

(nik.gov.pl)

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami