Spółka z o.o. wykupiła od osób fizycznych prawo do użytkowania wieczystego gruntu za kwotę 25.000 zł. Grunt ten ogrodziła, zamierza go wyłożyć kostką brukową, postawić magazyny i budynki socjalne, po czym wynajmować innej firmie.

Czy prawo do użytkowania wieczystego podlega amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

Czy inwestycje poczynione na tym gruncie będą inwestycjami w obcym środku trwałym?

Grunt należy do gminy, która zrezygnowała z prawa pierwokupu prawa i zgodziła się na przeniesienie prawa do wieczystego użytkowania na spółkę z o.o.

Czy inwestycje należy podzielić (np. osobno ogrodzenie, osobno utwardzenie placu, osobno poszczególne budynki), czy jest to jedna i ta sama inwestycja?

Odpowiedź

 
Prawo wieczystego użytkowania gruntów nie podlega amortyzacji dla celów podatkowych; amortyzacji dokonuje się natomiast dla celów rachunkowych.

Nieruchomości wybudowane na gruncie, którym spółka dysponuje na zasadzie prawa wieczystego użytkowania, stanowią jej środki trwałe i jako takie są amortyzowane.

Ponieważ w skład nieruchomości wchodzić będzie kilka budynków, każdy z nich będzie odrębnym środkiem trwałym Odrębnymi środkami będą także ogrodzenie, plac wokół budynków itp.

Uzasadnienie

Prawo wieczystego użytkowania gruntu, zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) , zaliczane jest do środków trwałych. Jako środek trwały prawo wieczystego użytkowania gruntów podlega amortyzacji - lecz jedynie dla celów bilansowych. Na podstawie art. 16c ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. , grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów nie podlegają amortyzacji.

Z punktu widzenia ewidencji nieruchomości postawionych na gruncie, do którego podatnik posiada prawo wieczystego użytkowania, stosuje się takie same zasady jak dla nieruchomości na gruncie własnym. Artykuł 16a ust. 2 u.p.d.o.p. oprócz inwestycji w obcych środkach trwałych wymienia - jako odrębną pozycję - budynki i budowle wybudowane na cudzym gruncie, amortyzowane niezależnie od przewidywanego okresu używania.

Zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do grupy 1 środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu niemieszkalnego, zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz. U. Nr 242, poz. 1622, z późn. zm.), w skład budynku, jako pojedynczego obiektu inwentarzowego, wlicza się również tzw. "obiekty pomocnicze" obsługujące dany budynek, np. chodniki, dojazdy, podwórka, place, ogrodzenia, studnie itp. Natomiast obiekty pomocnicze, obsługujące więcej niż jeden budynek, należy zaliczać do właściwych rodzajów zgodnie z ich przeznaczeniem. Ponieważ spółka będzie budować więcej niż jeden budynek, zarówno każdy z budynków jak ogrodzenie, utwardzony plac, parkingi itp. stanowić będą odrębne środki trwałe.

Utwardzony plac należy zaliczyć do grupy 2 KŚT (rodzaj 291 - "Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane") i amortyzować dla celów podatkowych według stawki 4,5%. Tak samo klasyfikuje się ogrodzenie.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223)
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm)