Pytanie:
Pracownik socjalny zatrudniony w OPS chce dodatkowo pracować w ramach umowy o wolontariat jako pracownik socjalny w noclegowni i schronisku prowadzonym przez stowarzyszenie. Obie instytucje znajdują się w tej samej miejscowości co OPS i służbowo są w rejonie działania pracownika OPS. Czy pracownik socjalny może podjąć drugie zatrudnienie? Czy nie wystąpi tu konflikt interesów?

Odpowiedź:
Zdaniem autora, pracownik socjalny zatrudniony w ośrodku pomocy społecznej może działać jako wolontariusz w noclegowni i schronisku prowadzonym przez stowarzyszenie.

Uzasadnienie:
Problem postawiony w pytaniu można rozpatrywać na gruncie prawnym i moralno-etycznym. Z prawnego punktu widzenia łączenie obydwu typów aktywności zawodowej nie jest zabronione. Zakazów w tym zakresie nie zawiera ani ustawa z 12.03.2004 r. o pomocy społecznej - dalej u.p.s., ani ustawa z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych - dalej u.o.p.s.

Artykuł 30 u.o.p.s. stanowi co prawda, że pracownik samorządowy nie może wykonywać zajęć pozostających w sprzeczności lub związanych z zajęciami, które wykonuje w ramach obowiązków służbowych, wywołujących uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność oraz zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy. Niemniej zakazy te mają zastosowanie jedynie do osób zatrudnionych na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym. Nie dotyczy to zatem stanowiska pracownika socjalnego, które zaliczane jest do stanowisk pomocniczych i obsługi - na podstawie załącznika nr 3 tabela IV. H pkt III do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych z 18.03.2009 r.. Osoba łącząca pracę w ośrodku pomocy społecznej z wolontariatem musi jedynie czuwać nad tym, by dodatkowa działalność nie wpłynęła negatywnie na realizację obowiązków wynikających z u.p.s. i u.o.p.s. Przede wszystkim dotyczy to zachowania bezstronności, przestrzegania tajemnicy ustawowo chronionej i godnego zachowania się poza miejscem pracy (art. 24 u.o.p.s. i art. 119 u.p.s.).

Wykonując pracę na rzecz ośrodka pomocy społecznej i schroniska – noclegowni prowadzonej przez stowarzyszenie pracownik służy człowiekowi w potrzebie. Obiektywnie rzecz ujmując trudno tu wskazać na wystąpienie konfliktu interesów, zważywszy na wspólnotę celów obu instytucji oraz na charakter działalności wolontariusza. Niemniej ewentualny konflikt interesów z punktu widzenia etyki, moralności oraz zobowiązań wobec instytucji zatrudniającej musi ocenić sam zainteresowany. 

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami