Czy na przejście kanalizacją sanitarną pod dnem rzeki należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne?

Czy w tym przypadku konieczne jest uzyskanie decyzji środowiskowej?

Kto będzie stroną przedmiotowego postępowania oprócz wnioskodawcy, właściciela rzeki i dyrektora rzgw?

Odpowiedź

Na przejście kanalizacją pod dnem rzeki należy uzyskać pozwolenie wodnoprawne, stosownie do art. 122 ust. 1 pkt 3 Prawa wodnego , w związku z art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. b Prawa wodnego , w myśl którego do prowadzonych przez wody powierzchniowe rurociągów, stosuje się odpowiednio przepisy Prawa wodnego dotyczące urządzeń wodnych.

Stosownie do art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227, z późn. zm.) , uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko oraz dla przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397) , § 3 ust. 1 pkt 79, do przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko zalicza sieci kanalizacyjne o całkowitej długości przedsięwzięcia nie mniejszej niż 1 km, z wyłączeniem ich przebudowy metodą bezwykopową oraz przyłączy do budynków.# Z powyższych przepisów wynika, że decyzja środowiskowa byłaby wymagana tylko w przypadku, gdyby przedmiotowa kanalizacja była zaliczona do ww. przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.

Stroną postępowania o wydanie przedmiotowego pozwolenia wodnoprawnego będzie ponadto władający powierzchnią ziemi w zasięgu planowanych do wykonania urządzeń wodnych (art. 127 ust. 7 Prawa wodnego ), czyli w miejscu wejścia i wyjścia kanalizacji pod rzekę.

Lucyna Osuch - Chacińska

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397)