Pozostałe studnie (2 szt.) wykonane zostały w 1994 r.

Odpowiedź

Organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego powinien w takim przypadku wszcząć postępowanie w celu nakazania rozbiórki wybudowanych studni bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego. W trakcie postępowania zakład może złożyć wniosek o legalizację urządzeń wodnych, jakimi są studnie. Jednocześnie organ właściwy do wydania pozwolenia wodnoprawnego powinien odmówić wydania pozwolenia na szczególne korzystanie z wód, jakim jest pobór wód podziemnych z ujęcia czwartorzędowego. Nie ma bowiem prawnych możliwości korzystania z wód za pomocą urządzeń wodnych, które wybudowano bez pozwoleń: wodnoprawnego i budowlanego. Taka sytuacja wyczerpuje znamiona samowoli budowlanej.

Uzasadnienie

Przepis art. 64a Prawa wodnego , zobowiązuje osobę (zakład), która wykonała urządzenie wodne bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego do jego rozebrania na własny koszt. Z dniem 30 lipca 2005 r., po wejściu w życie nowelizacji ustawy Prawo wodne (Dz. U. Nr 130, poz. 1087) powstała możliwość zalegalizowania takiego urządzenia, jeżeli jego wykonanie nie narusza przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz art. 63 Prawa wodnego .

W trakcie postępowania zmierzającego do nakazania rozebrania urządzeń wodnych - studni przedsiębiorca może wystąpić o legalizację studni (czterech). Organ po przedłożeniu przez właściciela dokumentów, o których mowa w art. 131 Prawa wodnego , może wydać decyzje o legalizacji urządzenia.

W celu zalegalizowania urządzenia (studni) należy złożyć wniosek do organu wydającego pozwolenie wodnoprawne (np. starosty), przedkładając dokumenty jakie są wymagane przy udzielaniu pozwolenia wodnoprawnego tj. operat wodnoprawny wraz z opisem przedsięwzięcia sporządzonym w języku nietechnicznym, oraz dokumentację hydrogeologiczną.

Starosta wydając decyzję o legalizacji ustala równocześnie (postanowieniem) wysokość opłaty legalizacyjnej, będącej 10-krotnością opłaty skarbowej za wydanie pozwolenia wodnoprawnego tzn. 2170 zł.

W opisanym przypadku, każda ze studni powinna zostać zalegalizowana, gdyż legalizacji nie wymagają studnie wykonane przed 1975 r.

Legalizacja urządzenia wodnego nie zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na szczególne korzystanie z wód, które będzie mogło być wydane po zakończeniu legalizacji urządzeń wodnych.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.)