Czy stacja obsługi i kontroli samochodów słusznie wystąpiła z wnioskiem do starosty o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów w związku z eksploatacją instalacji, tj. stacji obsługi i kontroli samochodów?

Działalność zakładu polega na dokonywaniu przeglądów technicznych pojazdów i usługach warsztatowych związanych z mechaniką pojazdową - naprawa i remont pojazdów.

Czy raczej powinna ubiegać się o zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi? Warsztat jest w jednej miejscowości - czy wtedy właściwym organem jest starosta czy jednak marszałek?

Odpowiedź

Rodzaj decyzji zezwalającej na gospodarowanie odpadami zależy od ilości wytwarzanych odpadów w ciągu roku. Z opisu prowadzonych usług wynika, że podmiot prowadzący stację obsługi i kontroli samochodów powinien posiadać program zatwierdzenia gospodarki odpadami niebezpiecznymi, zgodnie z art. 19-21 ustawy o odpadach . Jeśli wytwórca odpadów wytwarza rocznie więcej niż 1 g odpadów niebezpiecznych lub 5 Mg odpadów innych niż niebezpieczne, to powinien uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zgodnie z art. 17 ust. 2 ustawy o odpadach w zw. z art. 18 ustawy o odpadach .

Organ właściwy do zatwierdzenia programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi wskazany jest w art. 19 ust. 2 ustawy o odpadach .

Podmiot prowadzący stację obsługi i kontroli pojazdów, posiadający urządzenia do podnoszenia samochodów, czy też w kanał samochodowy oraz w inne urządzenia do naprawy pojazdów wytwarza odpady pochodzące z instalacji. Pojęcie instalacji zostało wyjaśnione w art. 3 pkt 6 Prawa ochrony środowiska . Jakkolwiek dokonywanie napraw pojazdów, czy ich kontrola jest świadczeniem usług, to jednak wytwarzane odpady pochodzą z instalacji, a zatem przedsiębiorca będzie musiał uzyskać zatwierdzenie programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi, jeśli wytwarza ich do 0,1 Mg rocznie (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o odpadach albo pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jeśli wytwarza powyżej 5 Mg rocznie odpadów innych niż niebezpieczne (art. 17 ust. 2 ustawy o odpadach ).

Organem właściwym do zatwierdzenia decyzji - programu gospodarki odpadami niebezpiecznymi jest:
1. Marszałek województwa - dla przedsięwzięć lub instalacji, o których mowa w art. 378 ust. 2a Prawa ochrony środowiska .
2. Regionalny dyrektor ochrony środowiska - dla przedsięwzięć i zdarzeń na terenach zamkniętych, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027, z późn. zm.);
3. Starosta - dla pozostałych przedsięwzięć.

Właściwość miejscową organu ustala się według miejsca wytwarzania odpadów niebezpiecznych. Z opisu wynika, iż organem właściwym do wydania decyzji będzie starosta.

Zatwierdzi on program gospodarki odpadami niebezpiecznymi dla stacji po zasięgnięciu opinii wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce wytwarzania odpadów niebezpiecznych.

Gdyby okazało się, że ilość wytwarzanych odpadów wymaga uzyskania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, to organem właściwym byłby również starosta chyba, że przedsięwzięcie należy do rodzaju przedsięwzięć, o których mowa w art. 378 ust. 2a Prawa ochrony środowiska . Wtedy organem właściwym byłby marszałek województwa. Z kolei, gdyby stacja była zlokalizowana na terenie zamkniętym, to organem właściwym byłby RDOŚ.


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251 ze zm.)
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)