Celem konkursu jest identyfikacja i promocja najciekawszych rozwiązań w sektorze publicznym w krajach Unii Europejskiej oraz aplikujących do Unii.

Na konkurs wpłynęło ponad 240 wniosków z 17 krajów. Został on podzielony na trzy kategorie: rządową, regionalną i lokalną. W tej ostatniej udział wzięło miasto Poznań, które za pośrednictwem Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w styczniu wysłało aplikację na konkurs.

"Tegoroczna edycja konkursu poświęcona jest rozwiązaniom na czas kryzysu. Dobrze widziane są innowacyjne projekty, również w skali lokalnej, które poprawiają sytuację na czas kryzysu, ale nie tylko w kwestii finansowej, ale również odpowiadają na potrzeby swoich mieszkańców. Kwalifikacja do tego etapu i weryfikacja naszej aplikacji jest już dla nas dużą satysfakcją" - powiedział dyrektor ZKZL Jarosław Pucek.

Poznański projekt ukazuje działania podjęte przez władze ZKZL, takie jak program zamiany mieszkań komunalnych, a także budowę ponad 300 mieszkań komunalnych.

We wtorek do Poznania przyjechał Claude Rongione z Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej w Maastricht, który poprzez spotkania z prezydentem Poznania Ryszardem Grobelnym, mieszkańcami, a także mediami będzie weryfikował wysłaną przez miasto aplikację.

"Projekt Poznania oceniliśmy bardzo wysoko. Znalazł się w ścisłej siódemce projektów lokalnych, z których pięć zostanie nominowanych do ścisłego finału. Szanse na to są duże. Do Poznania przyjechałem potwierdzić informacje uzyskane w formularzu, a zebrane informacje ujmę w raporcie" - powiedział Rongione.

Wiadomo już, że projekt z Poznania wraz z 46 innymi projektami otrzyma certyfikat Najlepszej Praktyki podczas uroczystej gali, która odbędzie się 25-27 listopada w Maastricht. Poza Poznaniem cztery inne polskie miasta otrzymają ten tytuł: Szklarska Poręba, Rybnik, Gdańsk i Bielsko-Biała.

Na listopadowej gali poznamy też zwycięzcę konkursu Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego. 25 września jury podejmie decyzję o nominowaniu do finału pięciu projektów z trzech kategorii. Szansę na kwalifikację do kategorii lokalnej mają dwa projekty z Polski - poza Poznaniem jest to Bielsko-Biała, która przygotowała kampanię edukacyjno-promocyjną "Bielsko-Biała chroni klimat".