Projekt zakłada dochody miasta na poziomie 2,8 mld zł i wydatki wynoszące 2,7 mld zł. Dochody mają być o ok. 2 proc. większe niż przed rokiem. Według projektu, budżet ma zamknąć się nadwyżką w wysokości ponad 50 mln zł.

„Wszyscy wiedzą, że jest to budżet trudny, w którym trzeba podejmować oszczędności, ale nadal jest to budżet prorozwojowy. Utrzymujemy w nim te projekty, które zostały rozpoczęte w ostatnich latach” - powiedział w czwartek na konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny.

Jak wyjaśnił, po roku organizacji w mieście Euro 2012, mniejsze wydatki zaplanowano na sport i kulturę fizyczną. Prezydent zapowiedział też ograniczenie wydatków na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska – w tym zieleń i utrzymanie dróg, oraz na promocję. W projekcie przewidziano też zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo, administrację i kulturę.

„Nie wszystkie ograniczenia wydatków będą odczuwalne dla mieszkańców miasta. Ograniczyliśmy profilaktyczne programy zdrowotne. Będzie też pogorszenie jakości utrzymania terenów zielonych” – powiedział.

Projekt zakłada, że w przyszłym roku blisko 870 mln zł pochłoną wydatki na drogi i komunikację zbiorową, ponad 820 mln – na oświatę.

Jak poinformował prezydent, w 2013 roku o ok. 35 mln powinny być większe wpływy z tytułu PIT i CIT. Na większe niż przed rokiem dochody złożą się też m.in. większe wpływy z podatków i opłat lokalnych, a także z subwencji ogólnej i środków z UE przeznaczonych na prowadzone inwestycje.

Większość zaplanowanych na przyszły rok inwestycji to kontynuacja prac prowadzonych w poprzednich latach. 200 mln zł przeznaczono na inwestycje drogowe, a 168 mln zł – na komunikację zbiorową.

„Większość inwestycji to to, co co widzimy na placach budowy, m.in. przedłużenie trasy tramwajowej PST, przebudowę Ronda Kaponiera, ul. Grunwaldzkiej, czy zakończenie Interaktywnego Centrum Ostrowa Tumskiego” – powiedział Grobelny.

Pierwsze czytanie budżetu zaplanowano na sesji Rady Miasta 20 listopada. Trzy dni później prezydent będzie odpowiadał na pytania internautów w trakcie czatu poświęconego budżetowi. 

rpo/ je/