Jak poinformował Michał Wiatr z PKF, w sumie dofinansowanie otrzymało 5 projektów. Komisja miała do rozdysponowania 80 tys. zł.

„Na konkurs wpłynęło 21 wniosków. Jeden został wycofany przez wnioskodawcę na etapie oceny formalnej. Dwadzieścia zostało przekazanych do oceny merytorycznej. Osiem wniosków zyskało pozytywne rekomendacje członków jury. Głosowanie wyłoniło pięć, które otrzymają dofinansowanie w postaci wkładów koprodukcyjnych od 12 do 18 tys. zł” - dodał.

Według Wiatra, poziom nadesłanych wniosków był bardzo zróżnicowany. Jego zdaniem osiem, które zyskały rekomendacje jury były bardzo dobre. „Wybranie spośród nich pięciu było trudne” - zaznaczył.

Wszystkie wyłonione projekty opowiadają historie ludzi, których życie wiązało się z Podkarpaciem. Wśród nich jest m.in. film pt. „Świat według Łukasza”; przedstawia postać botanika i ekologa Łukasza Łuczaja. Inny projekt - „Rzeszowskie janusze” jest próbą przedstawienia życia i twórczości słynnego rzeszowskiego fotografa Edwarda Janusza. Natomiast dziennikarz Jerzy Dynia jest bohaterem filmu "A kapela gra do końca...", poruszającego temat zachowania ludowego dorobku Podkarpacia.

Wiatr podkreślił, że bardzo ciekawie przedstawia się scenariusz filmu zgłoszonego przez rzeszowski oddział TVP pt. „Draża – Czetnik, Legenda Kresów”. To opowieść o życiu i wojennych losach Dragana Sotirovića, Serba walczącego w polskich oddziałach partyzanckich w czasie II wojny światowej. „Sądzę, że to może być bardzo dobry film, tym bardziej, że realizować go będzie profesjonalny zespół” - dodał.

Wszystkie produkcje, które otrzymały dofinansowanie muszą zostać zrealizowane od końca listopada br. Będzie je można zobaczyć m.in. na specjalnych pokazach w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. (PAP)