Nad rozwojem i przyszłością gmin zastanawiali się uczestnicy konferencji zorganizowanej 12 marca przez Fundacje Wspomagania Wsi. Wśród licznych propozycji zmian doszukać się można nawet tak kontrowersyjnych pomysłów jak zlikwidowanie powiatu.
 
Profesor Michał Kulesza, jeden z największych autorytetów w tematyce samorządowej, wyróżnił dwie grupy problemów: zewnętrznych i wewnętrznych. W pierwszej z nich szczególną uwagę należy zwrócić na niespójną legislację i brak pomysłu na dalszy rozwój samorządu. Państwo od ukończenia reformy samorządowej (w 2001 r.) nie podejmuje żadnych działań, które zmierzałyby do systemowego zreformowania prawa samorządowego.
 
Brak odpowiedniej współpracy i komunikacji między samorządami to według prof. Kuleszy główny problem w sferze wewnętrznej. Dotyczy on zarówno relacji między poszczególnymi szczeblami samorządu jak i jednostkami sąsiadującymi. Prowadzi on do dublowania się inwestycji. Profesor, jako rozwiązanie tej sytuacji, zaproponował ustawowe powołanie, obligatoryjnych konwentów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 
Coraz częściej do głosu dochodzą do głosu zwolennicy likwidacji powiatów. Marek Chmielewski, wójt gminy Dzierżoniów, zaproponował by powiaty zastąpić stałymi lub czasowymi związkami komunalnymi. Inne propozycje dotyczą m. in. likwidacji Kary nauczyciela, czy przekazania gminom majątku Agencji Nieruchomości Rolnych Państwa.
 
 
Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP
Źródło: Rzeczpospolita z dnia 15 marca 2010 r.