Czy szpital utworzony przez powiat może korzystać ze zwolnienia z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i przeznaczyć dochód roczny na cele statutowe, prowadząc działalność wyłącznie w zakresie usług zdrowotnych?

Odpowiedź

Przy spełnieniu warunków (dotyczących formy prawnej działania) szpital, który przeznaczy swój dochód na cele statutowe w zakresie ochrony zdrowia, będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego w CIT.

Uzasadnienie

Zgodnie z przepisem art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych   – dalej u.p.d.p ., wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl art. 17 ust. 1b u.p.d.p . zwolnienie powyższe ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Nie wszystkie podmioty przeznaczające dochody na cele statutowe mogą z tego zwolnienia korzystać.

Ze zwolnienia tego nie skorzystają – zgodnie z art. 17 ust. 1c u.p.d.p .:
1) przedsiębiorstwa państwowe, spółdzielnie i spółki;
2) przedsiębiorstwa komunalne mające osobowość prawną, dla których funkcję organu założycielskiego pełnią jednostki samorządu terytorialnego lub ich jednostki pomocnicze utworzone na podstawie odrębnych przepisów;
3) samorządowe zakłady budżetowe oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, będące podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych - jeżeli przedmiotem ich działalności jest zaspokajanie potrzeb publicznych pośrednio związanych z ochroną środowiska w zakresie: wodociągów i kanalizacji, ścieków komunalnych, wysypisk i utylizacji odpadów komunalnych oraz transportu zbiorowego.

Jeśli szpital, o którym mowa, działa w formie zakładu opieki zdrowotnej, o których mowa w przepisach ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.) - dalej u.z.o.z., to wówczas nie jest wyłączony ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa.


Podobnie – jeśli od dnia 1 lipca 2011 r. szpital będzie działał w formie podmiotu leczniczego, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654), lecz nie będącym spółką, to wówczas także nie będzie wyłączony ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa.

Przy spełnieniu powyższych warunków (dotyczących formy prawnej działania) szpital, który przeznaczy swój dochód na cele statutowe w zakresie ochrony zdrowia, będzie korzystał ze zwolnienia podatkowego w CIT.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm)
Ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.)