Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

PINB przeprowadził postępowanie administracyjne i wydał decyzję. Strona odwołała się od decyzji skutkiem czego organ drugiej instancji uchylił decyzję organu pierwszej instancji i nakazał skarżącemu przywrócenie poprzedniego sposobu użytkowania pomieszczeń wobec których toczyło się postępowanie.

Czy PINB może egzekwować decyzję organu drugiej instancji?

Czyim obowiązkiem jest sprawdzenie wykonania decyzji II instancji i w razie konieczności egzekwowanie jej wykonania?

Odpowiedź


Organem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku wynikającego z decyzji wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego będzie powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jako właściwy do orzekania organ I instancji.

Uzasadnienie

Katalog podmiotów uprawnionych do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej obowiązków podlegających egzekucji określony został w art. 5ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji – dalej u.p.e.a. Przepis art. 5 § 1 pkt 1 u.p.e.a. wprowadził zasadę, że w odniesieniu do obowiązków o charakterze niepieniężnym wynikających z decyzji lub postanowień organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego uprawnionym do żądania wykonania w drodze egzekucji administracyjnej jest właściwy do orzekania organ I instancji. Wyjątek od tej zasady przewidziano w art. 5 § 1 pkt 4 u.p.e.a., z którego wynika, że w odniesieniu do obowiązków wynikających z wydanych przez naczelnika urzędu celnego decyzji, podmiotem inicjującym postępowanie egzekucyjne jest zawsze właściwy dla tego naczelnika dyrektor izby celnej.

Jak wynika z art. 1a pkt 13 i art. 5 § 1 pkt 1 u.p.e.a. podmiotem uprawnionym do żądania wykonania obowiązku o charakterze niepieniężnym, nałożonego decyzją administracyjną, jest właściwy do orzekania organ I instancji. W okolicznościach faktycznych sprawy jest to powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Do właściwości powiatowego inspektora nadzoru budowlanego jako organu pierwszej instancji należą bowiem zadania i kompetencje, o których mowa w art. 71a ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. – zob. art. 83 ust. 1 pr. bud. Organ ten jest zatem wierzycielem czyli podmiotem władnym do żądania wykonania obowiązku pozostającego w zakresie jego właściwości. W świetle art. 6 § 1 u.p.e.a., jeżeli zobowiązany uchyla się od wykonania obowiązku, to wyłącznie wierzyciel może podjąć czynności zmierzające do zastosowania środków egzekucyjnych. Oznacza to, że wszczęcie egzekucji administracyjnej może nastąpić tylko na wniosek wierzyciela.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .