Mężczyzna zobowiązany do opłacania alimentów zwrócił się do wójta gminy o umorzenie w całości zadłużenia alimentacyjnego powstałego z powodu braku realizacji przez niego świadczenia alimentacyjnego na rzecz syna.

Organ odmówił umorzenia alimentów.

Wójt uznał, że sytuacja materialna i życiowa wnioskodawcy nie kwalifikuje go do umorzenia należności. Organ podkreślił, że mimo iż obecnie jedyne dochody, którym dysponuje strona to świadczenia uzyskiwane w ramach pomocy społecznej, to jednak ma on realne możliwości w przyszłości podjąć zatrudnienie i zmienić swoją sytuację majątkową, co pozwoli z kolei na spłatę zadłużenia wobec funduszu alimentacyjnego.

Mężczyzna poskarżył się do sądu administracyjnego.

WSA uznał skargę za zasadną.

Zdaniem sądu, jedynie przewidywania organu co do możliwości w przyszłości zarobkowania przez mężczyznę nie mogą stanowić podstawy orzekania w zakresie umorzenia należności wypłaconych z funduszu alimentacyjnego.

Pozostają one w sferze przyszłych, ewentualnych zdarzeń, które mogą nie wystąpić.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Sąd zwrócił uwagę, iż ustalenie, czy istnieją przesłanki umorzenia w całości lub w części należności z tytułu świadczeń wypłaconych z funduszu alimentacyjnego powinno być dokonywane na podstawie danych odzwierciedlających aktualną sytuację dochodową i rodzinną dłużnika.

Nie jest dopuszczalne dokonywanie oceny w oparciu o sytuację dłużnika, czy jego zachowania, jakie miały miejsce w przeszłości, jak również w oparciu o potencjalną możliwość zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego – uznał sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Opolu z 2 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Op 216/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów