O potrzebie uzyskania zgody przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej od jego podmiotu tworzącego na użytkowanie terenu przez podmiot trzeci decydują zasady ustalone przez podmiot tworzący - uchwałą Rady Miasta w omawianym przypadku dotyczącą zasad gospodarowania mieniem przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej.

Postawienie blaszanego garażu wymaga uzyskania pozwolenia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89 z późn. zm.; dalej jako: u.z.o.z.), samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gospodaruje samodzielnie przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym (otrzymanym i zakupionym). Zgodnie z art. 53 ust. 2 u.z.o.z., zbycie aktywów trwałych samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej, oddanie go w dzierżawę, najem, użytkowanie oraz użyczenie może nastąpić wyłącznie na zasadach określonych przez podmiot, który utworzył zakład. Zasady ustanowione przez podmiot tworzący mogą polegać, zgodnie z art. 53 ust. 3 u.z.o.z., w szczególności na ustanowieniu wymogu uzyskania zgody podmiotu, który utworzył zakład na zbycie, wydzierżawienie, wynajęcie, oddanie w użytkowanie oraz użyczenie aktywów trwałych.

Powyższe oznacza, że o potrzebie wyrażania zgody przez organ tworzący samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej na zawieranie przez niego umów najmu, dzierżawy decydują zasady ustalone przez organ tworzący - radę miasta.

Problematyka uzyskiwania pozwolenia na stawianie garaży - blaszaków była przedmiotem orzeczeń sądowych, m.in. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który w wyroku z dnia 17 stycznia 2008 r. (sygn. akt SA/Ol 956/07) stwierdził: "Zdaniem Sądu, nie może budzić natomiast żadnych wątpliwości fakt, że garaż typu "blaszak" jest obiektem budowlanym w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. "b" ustawy - Prawo budowlane, którego postawienie wymaga co do zasady uprzedniego uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę (zob. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 listopada 2007 r., sygn. akt II OSK 1443/06, niepublikowany). Tym samym za nieuprawniony uznać należy zarzut skargi, że ustawienie przedmiotowego garażu nie wymagało pozwolenia na budowę, gdyż nie jest on obiektem stałym, nie stoi na trwałej podstawie - fundamentach, lecz na częściowo wyłożonych kostkach betonowych i nie jest w sposób trwały przytwierdzony do podłoża." Wyrok jest prawomocny.

Uwagi

W większości przypadków zgoda podmiotu tworzącego dla wydzierżawienia przez samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej gruntu, oddania w najem itp. jest wymagana, w szczególności, gdy umowa zawarta ma być na czas nieokreślony.