Obecna przy podpisaniu umowy w Olsztynie wiceminister rozwoju regionalnego Iwona Wendel powiedziała, że w czwartek Komisja Europejska zatwierdziła współfinansowanie projektu rozwoju sieci szerokopasmowej w woj. warmińsko-mazurskim, podlaskim i podkarpackim.

Finansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wyniesie ponad 149 mln euro, a koszt całego projektu budowy 6,1 tys. km sieci szerokopasmowej w tych trzech regionach szacowane jest na ponad 187 mln euro. Wcześniej Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie ze środków UE takich inwestycji w woj. lubelskim i świętokrzyskim.

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas ocenił, że budowa sieci światłowodowej jest kluczową inwestycją dla regionalnej gospodarki i przyczyni się do wyrównania szans mieszkańców rejonów, uznawanych dotychczas za cyfrowo wykluczone. Jak podkreślił, na Warmii i Mazurach powstanie ponad 2,2 tys. km sieci szerokopasmowej i będzie to największa tego typu inwestycja w regionach Polski Wschodniej.

Warmińsko-mazurski samorząd, odmiennie niż pozostałe regiony, zdecydował się na kompleksową realizację inwestycji przez jednego wykonawcę, który nie tylko zaprojektuje i zbuduje sieć, ale również będzie nią zarządzał przez 10 lat. W ocenie marszałka Protasa jest to rozwiązanie najbezpieczniejsze dla obu stron kontraktu. Wykonawcą inwestycji będą Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe, które są platformą inwestycyjną, powołaną przez spółki Hawe, Alcatel-Lucent Polska i TP Teltech.

Jak podkreślił prezes spółki Hawe Krzysztof Witoń, realizacja tego projektu poprawi standard życia mieszkańców województwa i stworzy możliwości rozwojowe lokalnym firmom.

W ramach kontraktu wykonawca sieci przeprowadzi bezpłatne szkolenia informatyczne dla ponad 1,8 tys. mieszkańców Warmii i Mazur. Umowa zakłada budowę szkieletowej i dystrybucyjnej szerokopasmowej sieci telekomunikacyjnej o długości 2,2 tys. km oraz 10 węzłów szkieletowych i 216 dystrybucyjnych.

Swoim zasięgiem sieć może objąć ponad 150 tys. osób. Gwarantuje ona tzw. "otwarty dostęp" dla lokalnych operatorów, którzy dzięki niej mogą świadczyć usługi klientom indywidualnym. Całkowita wartość inwestycji wynosi ponad 327 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano na wrzesień 2015 roku.