W realizowanym przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekcie systemowym "Przygotowanie jednostek samorządu terytorialnego do stosowania Wspólnej Metody Oceny (CAF) w procesie mierzenia potencjału i dokonań poprzez szkolenia pracowników i pomoc doradczą" wzięło udział ponad 300 urzędów jednostek samorządu terytorialnego.

Obecnie w bazie danych prowadzonej przez Europejski Instytut Administracji Publicznej (EIPA), aż 279 zarejestrowanych organizacji, na ogólną liczbę 2382 podmiotów – pochodzi z Polski.

Jak wynika z raportu na temat stosowania metody CAF w Polsce, dzięki udziałowi w projekcie nastąpiły głębokie zmiany w sposobie myślenia ludzi i o nowych podejściach, szczególnie w obszarze pracy zespołowej. Zmiany zachodzą głównie na szczeblu samorządowym, ale nie tylko. Eksperci tworzący raport podkreślili, że zastosowanie CAF to w wielu instytucjach publicznych pierwsze doświadczenie prawdziwej pracy zespołowej, ponoszenia odpowiedzialności i dzielenia się nią. Zastosowanie CAF zmienia perspektywę na zarządzanie i pracownika z wewnętrznej na zewnętrzną, uwzględniając interesy obywatela/klienta i rozbudowując świadomość etycznego zachowania.

Źródło: administracja.mac.gov.pl