Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.



Starosta cofnął uprawnienia diagnoście, z powodu wydania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego dla pojazdu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie.

Zdaniem organu takie działanie było niezgodne z przepisami.

Diagnosta odwołał się do sądu administracyjnego.


NSA zwrócił uwagę, iż dokonując oceny legalności zaskarżonego wyroku nie można pominąć orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.


W wyroku z dnia 20 marca 2014 r. C-639/11, w sprawie skierowanej przez Komisję Europejską przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej, Trybunał Sprawiedliwości uznał, że uzależniając rejestrację na swym terytorium nowych oraz wcześniej zarejestrowanych w innych państwach członkowskich samochodów osobowych z układem kierowniczym umieszczonym po prawej stronie od przełożenia koła kierownicy na lewą stronę, Rzeczpospolita Polska uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy art. 2a dyrektywy Rady 70/311/EWG z dnia 8 czerwca 1970 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw państw członkowskich odnoszących się do układów kierowniczych pojazdów silnikowych i ich przyczep.


NSA przypomniał, iż zarówno organy administracji, jak i sądy, zobowiązane są do przestrzegania zasady pierwszeństwa prawa wspólnotowego wobec prawa krajowego i do odmowy stosowania prawa krajowego niezgodnego z prawem wspólnotowym.


W ocenie NSA wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wpływa na treść regulacji krajowych, modyfikuje pojęcie pojazdu jaki może być w Polsce zarejestrowany. Fakt ten rzutuje też na ocenę przeprowadzonego przez diagnostę badania technicznego i w konsekwencji ocenę decyzji organów o cofnięciu jego uprawnień.


NSA uznał, iż w ponownym postępowaniu starosta jeszcze raz powinien rozpoznać sprawę przy uwzględnieniu wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.


Na podstawie:
Wyrok NSA z 14 października 2014 r., sygn. akt II GSK 1426/13, prawomocny

Omówienie orzecznictwa pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.