Rada miejska stwierdziła wygaśnięcie mandatu jednej z radnych w związku z naruszeniem przez nią ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy.

Organ uznał, iż radna będąc jednocześnie wspólnikiem w spółce cywilnej odpłatnie wykonała na rzecz gminy, w której sprawowała mandat, usługi gastronomiczne.

Radna odwołała się od decyzji.

Kobieta nie kwestionowała, że usługi gastronomiczne wykonała spółka cywilna, w której jest wspólnikiem. Zaznaczyła jednak, że sprawą tą zajmował się wyłącznie drugi wspólnik.

Ponadto podkreśliła, iż łącząca ją ze wspólnikiem umowa spółki cywilnej pozostawia im samodzielność w podejmowaniu decyzji w prowadzeniu działalności gospodarczej.

WSA nie zgodził się z argumentacją radnej.

W ocenie sądu niewątpliwie wykonanie odpłatnej usługi na rzecz gminy stanowi wykorzystanie mienia komunalnego gminy w prowadzonej przez radną działalności gospodarczej, co z kolei obligowało organ gminy do podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Przywołany w skardze fakt przyjęcia zlecenia przez wspólnika skarżącej, jak również podział obowiązków między wspólnikami nie może wpływać na ocenę wystąpienia przesłanki wygaśnięcia mandatu radnego.

Sąd przypomniał, że istotą spółki cywilnej jest zobowiązanie wspólników do dążenia do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w sposób oznaczony, a każdy wspólnik jest uprawniony i zobowiązany do prowadzenia spraw spółki.

Zatem zarzuty dotyczące faktycznego podziału w ramach prowadzonej w formie spółki cywilnej działalności gospodarczej, nie mają żadnego znaczenia w sprawie. Taki sposób argumentacji łatwo prowadziłby do omijania ustawowego zakazu antykorupcyjnego – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 3 sierpnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 482/16, nieprawomocny 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów