Czy starosta ma podstawę prawną do ponownego przeprowadzenia postępowania uzgadniającego, skoro postępowanie zasadnicze zostało zakończone ostateczną decyzją środowiskową, a w obecnym stanie prawnym warunki realizacji przedsięwzięcia uzgadnia się tylko wtedy, gdy jest przeprowadzana ooś?

Czy starosta powinien umorzyć swoje postępowanie jako bezprzedmiotowe?

A jeżeli tak, to co z wydaną decyzją środowiskową?

Czy należy ją uchylić, a inwestor powinien wystąpić z nowym wnioskiem o wydanie decyzji środowiskowej?

Odpowiedź

Starosta powinien ponownie rozpoznać sprawę i wydać nowe postanowienie uzgadniające - zgodnie z wydanym orzeczeniem WSA. Podstawą do ponownego rozpatrzenia jest właśnie to orzeczenie. W związku z tym w opisanej w pytaniu sytuacji nie ma podstaw do umorzenia postępowania w sprawie wydania postanowienie uzgadniającego.

Odrębna kwestią jest status ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Oczywiście decyzja ta może być w każdym czasie uchylona (jeżeli zostaną spełnione przesłanki określone w art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego ), jednakże w przypadku wydania nowego postanowienia uzgadniającego po ponownym rozpatrzeniu sprawy nie generuje automatycznie konieczności uchylenia wydanej decyzji. Należy przy tym pamiętać, iż uchylenie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i wszczęcie nowego postępowania w sprawie wydania tej decyzji byłoby równoznaczne z koniecznością wydania kolejnego (jeszcze innego) nowego postanowienia uzgadniającego. Takie rozwiązanie byłoby natomiast nieracjonalne z punktu widzenia ekonomiki postępowania.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2000 r. Nr 98, poz. 1071 ze zm.)