Jak poinformował rzecznik prasowy marszałka woj. podkarpackiego Tomasz Leyko, w naborze projektów na szpitalne inwestycje złożonych zostało w sumie 19 wniosków.

- Na podstawie oceny merytorycznej zarząd województwa wkrótce podpisze umowy o dofinansowanie inwestycji dla 11 szpitali w: Brzozowie, Nisku, Mielcu, Łańcucie, Przeworsku, Strzyżowie, Rzeszowie (SP ZOZ nr 1), Kolbuszowej, Jarosławiu, Stalowej Woli oraz w Leżajsku - dodał.

Leyko zaznaczył, że zarząd zdecydował również o przesunięciu środków w ramach RPO, co powinno pozwolić jeszcze w tym roku na sfinansowanie inwestycji w kolejnych pięciu szpitalach w: Rzeszowie (Św. Rodziny), Jaśle, Ropczycach, Lesku oraz Lubaczowie.

Łącznie dofinansowanie otrzyma 16 szpitali na kwotę ponad 160 mln zł.

Rzecznik podkreślił, że trzy pozostałe wnioski, które wpłynęły w naborze - ze szpitali w Sanoku, Dębicy i Nowej Dębie, a które otrzymały najmniej punktów, też mają szansę na realizację. "Muszą jednak poczekać do przyszłego roku. Zarząd województwa będzie czynił starania w Komisji Europejskiej, by ta zgodziła się na dalszą relokację środków w ramach podkarpackiego RPO" - wyjaśnił Leyko.

Zdaniem członka zarządu województwa, odpowiedzialnego za służbę zdrowia, Stanisława Kruczka, wszystkie 19 aplikacji, jakie wpłynęły i przeszły pozytywną ocenę formalną, zasługują na realizację.

- Mówimy tu o pieniądzach, które przyczynią się do poprawy standardu leczenia mieszkańców naszego województwa. Stąd decyzja o zapewnieniu dodatkowych środków na konkurs oraz uruchomienie procedury, która zapewni wsparcie trzem placówkom będącym, póki co "pod kreską" - stwierdził Kruczek i podkreślił, że szpitale powiatowe na Podkarpaciu jeszcze nigdy nie otrzymały tak dużych środków z RPO.

Dotychczas z podkarpackiego RPO dotacje otrzymały szpitale wojewódzkie w kwocie 220 mln zł.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Podkarpacie otrzyma ponad 2,1 mld euro. Instytucją zarządzającą programem jest podkarpacki urząd marszałkowski. (PAP)