Poinformowała, że w środę odbyło się posiedzenie wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, na którym przedstawiciele wszystkich służb m.in. straży pożarnej, policji i inspekcji budowlanej potwierdzili, że są przygotowani do zimy.

„Z informacji, jakie mi przedstawiono, wynika, że region jest np. znacznie lepiej przygotowany do ewentualnej powodzi niż w latach ubiegłych. Zrealizowanych zostało wiele inwestycji, które mają zapobiegać takim zdarzeniom” - powiedziała Chomycz-Śmigielska.

Wojewoda poinformowała, że inspektorzy budowlani wzmocnili nadzór nad obiektami wielkopowierzchniowymi i przypomnieli właścicielom o obowiązku odśnieżania dachu w trakcie zimy. „Zabezpieczony został również sprzęt do odśnieżania dróg w regionie. Pełne są także magazyny z solą drogową” - dodała.

Chomycz-Śmigielska zaznaczyła, że w regionie działa już bezpłatna infolinia dla osób bezdomnych. Dzwoniąc pod numer 987 taka osoba uzyska informacje o placówkach, w których znajdzie schronienie.

Na Podkarpaciu działa 19 placówek noclegowych dla bezdomnych; 12 dla mężczyzn, pięć dla kobiet oraz dwie dla matek z dziećmi. „Łącznie dysponują ponad 740 miejscami stałymi, zaś w przypadku wystąpienia szczególnie trudnych warunków atmosferycznych są w stanie przyjąć 1039 osób” - powiedziała wojewoda.

Służby szacują, że na Podkarpaciu przebywa ok. 1 tys. osób bezdomnych.

Chomycz-Śmigielska zaapelowała również do mieszkańców regionu, aby zgłaszali odpowiednim służbom każdą sytuację, w której osoba bezdomna może potrzebować pomocy. „Zwracam się do do wszystkich mieszkańców o wrażliwość w tym okresie zimowym. Widząc osobę, która np. leży na ziemi, czy która nie ma gdzie się podziać, proszę zadzwonić i poinformować o tym odpowiednie służby” - dodała.

Ubiegłej zimy na Podkarpaciu zamarzło 6 osób. 

huk/ son/ jra/