PINB dostarczył zobowiązanemu sam odpis tytułu wykonawczego o charakterze niepieniężnym. Inwestor nadal nie wykonał obowiązku.
Po jakim czasie PINB powinien zastosować grzywnę w celu przymuszenia - doręczając zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego wraz z postanowieniem o nałożeniu grzywny?

Odpowiedź

Jeśli wcześniej doręczono już zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego, do zastosowania grzywny w celu przymuszenia wystarczające jest doręczenie postanowienia o nałożeniu tej grzywny.

Uzasadnienie

Kluczowym momentem dla postępowania egzekucyjnego w administracji jest doręczenie odpisu tytułu wykonawczego zobowiązanemu. Doręczenie odpisu tytułu wykonawczego oznacza wszczęcie egzekucji administracyjnej będącej częścią postępowania egzekucyjnego. Zgodnie z treścią art. 32 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 1015 z późn. zm.) – dalej u.p.e.a., organ egzekucyjny lub egzekutor, przystępując do czynności egzekucyjnych, doręcza zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego, o ile nie został wcześniej doręczony. Z kolei w myśl art. 122 § 1 u.p.e.a. grzywnę w celu przymuszenia nakłada organ egzekucyjny, który doręcza zobowiązanemu odpis tytułu wykonawczego zgodnie z art. 32 u.p.e.a. oraz postanowienie o nałożeniu grzywny. Z powyższych przepisów wynika, że jeśli odpis tytułu wykonawczego został wcześniej doręczony, do zastosowania grzywny w celu przymuszenia, wystarczające jest doręczenie zobowiązanemu samego postanowienie o nałożeniu grzywny.

Tytuł wykonawczy doręcza się w toku postępowania egzekucyjnego tylko raz. WSA w wyroku z dnia 5 listopada 2010 r., II SA/Kr 1084/10, LEX 753405 podkreślił, że organ egzekucyjny, przystępując do egzekucji świadczenia niepieniężnego i doręczając zobowiązanemu postanowienie o nałożeniu grzywny w celu przymuszenia, jest obowiązany doręczyć jednocześnie tytuł wykonawczy, ale jedynie wtedy, kiedy tytuł ten wcześniej zobowiązanemu nie został doręczony. W przypadku egzekucji obowiązku wynikającego z przepisów prawa budowlanego najpierw powinna być nałożona grzywna w celu przymuszenia, a w drugiej kolejności powinno być zastosowane wykonanie zastępcze – zob. art. 122 § 2 in fine u.p.e.a.