Organizatorem Międzynarodowego Forum PPP jest płocki Urząd Miasta. Do udziału w dyskusji i wymianie doświadczeń na temat przygotowania, realizacji i znaczenia projektów PPP, a także obowiązujących w tym zakresie regulacji i planowanych zmian, zaproszono m.in. przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju, Urzędu Zamówień Publicznych i Związku Miast Polskich.

„Chcemy, żeby samorządy uczyły się od samorządów” – powiedziała PAP Aneta Pomianowska-Molak, dyrektor wydziału rozwoju i polityki gospodarczej płockiego Urzędu Miasta. Jak zaznaczyła Międzynarodowe Forum PPP odbywało się będzie w formule konferencyjnej i warsztatowej, w tym dotyczącej m.in. obiektów kubaturowych, efektywności energetycznej, a także gospodarki wodno-ściekowej i zarządzania obiektami.

„Chcielibyśmy by ci, którzy przeszli już przez procedury w ramach przygotowania projektów PPP podzieli się z innymi swymi doświadczeniami” – dodała Pomianowska-Molak. Zapowiedziała, że wśród gości Międzynarodowego Forum PPP będą samorządy z Ukrainy, w tym np. z Żytomierza, partnerskiego miasta Płocka.

Zwieńczeniem dyskusji o PPP ma być powołanie Samorządowej Akademii Miast, wspólnie z Instytutem PPP. „To na razie wstępna nazwa inicjatywy, gdzie omawiane byłyby wszystkie aspekty rozwoju miast, jak strategie, plany inwestycyjne i finansowe, także projekty PPP” – wyjaśniła Pomianowska-Molak.

W przygotowaniu Międzynarodowego Forum PPP uczestniczy CIFAL, czyli powołany w 2004 r. w Płocku, jako pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej, afiliowany ośrodek szkoleniowy dla władz i podmiotów lokalnych Instytutu ONZ ds. Badań i Szkoleń – UNITAR. Obecnie CIFAL działa w strukturze płockiego Urzędu Miasta.

Międzynarodowe Forum PPP odbywać się będzie w Cotex Office Centre w Płocku. Jak przyznała Pomianowska-Molak, płocki Urząd Miasta planuje organizowanie Forum co roku, jako stałego już punktu w kalendarzu wydarzeń samorządowych i gospodarczych.

W kwietniu tego roku w Płocku zrealizowano projekt PPP ze spółką Siemens, polegający na energetycznej modernizacji 24 budynków użyteczności publicznej. Koszt inwestycji wyniósł 33 mln zł. Umowa, którą Urząd Miasta Płocka zawarł ze spółką Siemens w 2015 r. zakłada, że wszystkie nakłady inwestycyjne partnera prywatnego zostaną w 100-proc. spłacone na jego rzecz z oszczędności uzyskanych z ograniczenia zużycia energii w placówkach objętych projektem.

To pierwsze takie porozumienie w Polsce. W ramach tej umowy, Siemens zobowiązał się do zarządzania energią cieplną i elektryczną w budynkach, które poddano modernizacji, a także do bieżącego utrzymywania zainstalowanych tam urządzeń, w tym do usuwania ewentualnych awarii. Według płockiego Urzędu Miasta, pierwsze efekty modernizacji wybranych budynków użyteczności publicznej to oszczędności w kosztach zużycia energii na poziomie od 34 proc. do ponad 40 proc.

Ministerstwo Rozwoju od 2016 r. koordynuje projekt „Rozwój partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce”. Celem tego przedsięwzięcia, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, jest podniesienie kwalifikacji pracowników administracji publicznej dotyczących PPP, w tym poprzez szkolenia, warsztaty, misje studyjne i debaty. Partnerami projektu są m.in. Związek Miast Polskich i Związek Powiatów Polskich, Konfederacja Lewiatan, jako organizacja zrzeszająca pracodawców, oraz Fundacja Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego, jako organizacja pozarządowa.

Harmonogram działań w ramach tego projektu wyznaczono do połowy 2019 r., a ich efektem ma być m.in. co najmniej 1400 uczestników różnego rodzaju szkoleń z 600 instytucji, a także nie mniej niż pięć przedsięwzięć partnerstwa publiczno-prywatnego na etapie przygotowania ich kompleksowych analiz przed realizacją oraz 30 wydarzeń gospodarczych, w tym krajowych i zagranicznych, promujących formułę partnerstwa publiczno-prywatnego.(PAP)