Żytomierz, liczący około 300 tys. mieszkańców, położony jest 120 km od ukraińskiej stolicy - Kijowa. To miasto, w którym mieszka największa na Ukrainie liczba Polaków.

"Mamy nadzieję na rozwijanie współpracy z Płockiem w różnych dziedzinach, zwłaszcza gospodarczej. Okolice naszego miasta to region nazywany ze względu na bogate złoża naturalne Uralem w miniaturze" - powiedział mer Żytomierza Vladimir Deboj. Podkreślił, że Żytomierz to nie tylko ośrodek przemysłowy, ale także z potencjałem naukowym oraz miasto wielonarodowościowe i wielowyznaniowe, którego mieszkańcy żyją w zgodzie, wzajemnym zrozumieniu i tolerancji.

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski (PO) zwrócił uwagę, że kontakty z Żytomierzem nawiązano w 2007 r. "Cieszę się, że podpisanie umowy o współpracy naszego miasta z Żytomierzem odbywa się w roku, w którym Polska wspólnie z Ukrainą organizuje wyjątkową imprezę sportową Euro2012" - powiedział Nowakowski. Dodał, iż Płock liczy na to, że współpraca z Żytomierzem dotyczyć będzie zarówno projektów gospodarczych, jak i kulturalnych oraz sportowych.

Nowakowski, zwracając się do gości z miast partnerskich Płocka, oświadczył: "Piknik Europejski to spotkanie przyjaciół. Jestem dumny, że Płock ma przyjaciół na całym świecie". Przypomniał, że w tym roku mija 40 lat od nawiązania partnerskiej współpracy między Płockiem a serbskim miastem Loznica.

Nowakowski wyraził nadzieję, że kolejną okazją do partnerskiego spotkania będzie turniej "MiniEuro", który w czerwcu, w czasie Mistrzostw Europy Euro2012 w Polsce i na Ukrainie, zostanie rozegrany w Płocku z udziałem dzieci i młodzieży z miast zaprzyjaźnionych, w tym także z Żytomierza.

Żytomierz to 14 miasto, z którym Płock nawiązał współpracę. Wcześniej umowy partnerskie podpisano tam z miastami: Auxerre (Francja), Bielce (Mołdawia), Darmstadt (Niemcy), Forli (Włochy), Fort Wayne (USA), Loznica (Serbia), Możejki (Litwa), Mytiszczi (Rosja), Nowopołock (Białoruś), Thurrock (Wlk. Brytania), Huai'an (Chiny), Plewen (Bułgaria). W grudniu 2011 r. list intencyjny o współpracy podpisano z gruzińskim miastem Rustawi.

W sierpniu 2005 r. na znak protestu przeciwko nierespektowaniu praw człowieka na Białorusi oraz szykanowaniu mieszkających tam Polaków Płock zawiesił partnerską współpracę z Nowopołockiem.(PAP)

mb/ bno/