W trakcie spotkania przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej zwrócił uwagę, że obecne ''płachty'' są negatywnie oceniane zarówno przez PKW, jak i samych wyborców. Tego rodzaju karty odrzucili także w konsultacjach wyborcy niepełnosprawni. Zdaniem Wojciecha Hermelińskiego, obecna forma jest niewygodna oraz nie daje gwarancji całkowitego wyeliminowania nieważnych głosów.

W trakcie spotkania przewodniczący PKW zaprezentował obecnym różne rozmiary kart – od A0 do A4, także w formie książeczki. Na pierwszej stronie broszury znaleźć miałaby się między innymi instrukcja dla wyborcy, na drugiej kartce - spis treści, a kolejnych – listy kandydatów zgłoszonych przez komitety wyborcze. Wojciech Hermeliński podkreślił również, że choć karta w formie książeczki jest „w zasadzie propozycją ostateczną”, to komisja chętnie zapozna się z opiniami o konieczności modyfikacji lub ulepszenia tego pomysłu.

Z kolei Szef Krajowego Biura Wyborczego, minister Beata Tokaj zapowiedziała, że karty do głosowania będą od 1 stycznia przyszłego roku zabezpieczane hologramami. Po raz pierwszy w skali ogólnopolskiej hologramy pojawią się podczas wyborów samorządowych, planowanych na jesień 2018 r.

(kbw.gov.pl)

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Omega Administracja Samorządowa
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów