Garbowski jest pierwszym politykiem, który oficjalnie zapowiedział start w tegorocznych wyborach i starania o urząd prezydenta Opola.

Decyzję ogłosił pod pomnikiem legendarnego przewodniczącego Miejskiej Rady Narodowej w Opolu z lat 1952-1965 Karola Musioła zwanego „Papą”. Garbowski zapowiedział, że miejsce to wybrał dlatego, że chce być "nowym Papą Musiołem" i tak jak on przed laty przyczynić się m.in. do powstania nowego mostu w Opolu. Dodał, że swój szczegółowy program wyborczy przedstawi na początku kampanii, a do tej pory będzie rozmawiał z mieszkańcami miasta o ich potrzebach i pomysłach na miasto.

Polityk SLD na zwołanej konferencji prasowej podał, że zanim podjął decyzję o kandydowaniu, analizował sytuację w mieście i rozmawiał z mieszkańcami, rodziną i przyjaciółmi. Uznał, że Opolu potrzebne są "zmiany, pozytywna energia i działanie". Dodał, że decyzję o starcie ogłosił w swoje 35. urodziny, bo – jak mówił – to dobry moment na podjęcie zobowiązań na przyszłość.

Poseł mówił także, że do startu zobowiązuje go wynik z ostatnich wyborów samorządowych z 2010 r., gdy w II turze przegrał niewielką różnicą głosów z obecnym prezydentem Ryszardem Zembaczyńskim (Garbowskiego poparło wtedy 12 098 wyborców, a Zembaczyńskiego – 12 742).

Zembaczyński pełni funkcję prezydenta Opola od 2002 r.

Piotr Mielec z Sojuszu zapowiedział na konferencji, że jeszcze we wtorek zarząd miejski SLD w Opolu ma oficjalnie zaakceptować kandydaturę Garbowskiego.

Pozostałe partie nie podały jeszcze oficjalnie, kogo wystawią jako kandydata na prezydenta Opola.

Szef PO w regionie Leszek Korzeniowski powiedział PAP, że Platforma Obywatelska poda nazwisko na przełomie stycznia i lutego. Pytany o byłego wiceministra infrastruktury Tadeusza Jarmuziewicza, Korzeniowski uznał, że to kandydatura "brana pod uwagę".

Poseł PiS i szef tej partii w woj. opolskim Sławomir Kłosowski poinformował, że kandydat jego ugrupowania ma być znany pod koniec lutego. Poseł Patryk Jaki z Solidarnej Polski powiedział, że jego ugrupowanie wskaże kandydata na przełomie lutego i marca. Dodał, że sam również rozważa start w tych wyborach i ubieganie się o stanowisko prezydenta Opola.

Z kolei lider tworzącego z PO koalicję w opolskiej Radzie Miasta stowarzyszenia Razem dla Opola Marcin Ociepa zaznaczył, że kandydat Razem dla Opola wyłoniony zostanie w prawyborach. Wyjaśnił, że ma to służyć debacie programowej o mieście i upodmiotowieniu członków stowarzyszenia.

Dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz podał PAP, że pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się najprawdopodobniej 16 listopada, a tam gdzie będzie potrzeba przeprowadzenia II tury – 30 listopada. Jeśli taki termin zostanie faktycznie wyznaczony, to – według Tkacza – do 7 września musiałaby mieć miejsce rejestracja komitetów wyborczych. „Natomiast rejestracja list kandydatów byłaby do 7 października” – dodał szef opolskiej delegatury KBW.