Wysłuchanie publiczne jest formą bezpośredniego uczestnictwa obywateli w stanowieniu prawa. Chodzi o to, by dopuścić ich do głosu podczas stanowienia przepisów, które ich dotyczą.

Przedmiotem wysłuchania publicznego na sesji katowickiej rady będą proponowane przez obywateli i organizacje obywatelskie zmiany w uchwale w sprawie konsultacji społecznych. Jak przyznają zarówno przedstawiciele stowarzyszeń, jak i lokalnych władz, ten akt prawny, uchwalony przez radnych w 2004 r. jest już nieaktualny i nikt z niego nie korzysta.

„Chcemy te uchwałę zmienić, ale chcemy to zrobić w sposób niezwykle obywatelski. Zaczynamy rozmowę od tego, co powinno się składać na tę uchwałę, jakie powinny być kanały i formy komunikowania się i chcemy to rozpocząć od wysłuchania obywateli i organizacji obywatelskich” - powiedział podczas środowej konferencji prasowej przewodniczący Rady Miasta Katowice Arkadiusz Godlewski.

Według katowickiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Bona Fides zaplanowane na 30 maja wysłuchanie będzie nie tylko pierwszym w Katowicach, ale w ogóle pierwszym tego typu wydarzeniem na poziomie lokalnym w Polsce.

„Bardzo się cieszymy, że w końcu, po kilku latach, udało nam się przekonać radnych, że warto zmienić uchwałę dotyczącą konsultacji i - co ważne - zmienić ją także we współpracy z mieszkańcami” - powiedział także uczestniczący w konferencji Grzegorz Wójkowski z Bona Fides.

Wyraził nadzieję, że eksperyment z wysłuchaniem publicznym powiedzie się i taka forma stanowienia prawa będzie kontynuowana. Szef katowickiej rady obiecał, że to początek bardziej otwartego prowadzenia rozmów przy podejmowaniu istotnych decyzji.

Godlewski zauważył, że na obecnym etapie rozwoju demokracji mieszkańcy chcą mieć coraz większy wpływ na proces podejmowania decyzji i to w jaki sposób są wydatkowane miejskie pieniądze. „Sprawa ACTA pokazała, jak bardzo ważny jest głos obywateli i że wpływa na proces podejmowania decyzji i że czasy nieomylności władzy pochodzącej z wyboru skończyły się” - podkreślił.

Do 25 maja w biurze rady można zgłaszać chęć zabrania głosu w czasie wysłuchania publicznego. Na bazie zebranych opinii, a także wiedzy zebranej w innych miastach, zostanie przygotowany projekt nowej uchwały, który zostanie przedstawiony obywatelom do zaopiniowania, a potem miejskim radnym do debaty i uchwalenia. (PAP)

kon/ par/ jbr/