Zgodnie z art. 24 ust. 11 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 2164) dalej p.z.p., Wykonawca w terminie 3 dni od dnia przekazania informacji, o której mowa w art. 51 ust. 1a, art. 57 ust. 1 lub art. 60d ust. 1 p.z.p. (informacji o wynikach oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu i otrzymanych ocenach spełniania tych warunków), albo od zamieszczenia na stronie internetowej informacji, o której mowa w art. 86 ust. 5 ustawy p.z.p. (informacji o kwocie, jaką zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, firm oraz adresów wykonawców, którzy złożyli oferty w terminie, cenach, terminach wykonania zamówienia, okresach gwarancji i warunków płatności zawartych w ofertach), przekazuje zamawiającemu oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej, o której mowa w art. 24 ust. 1 pkt 23 p.z.p.

Dokonywanie zmian w umowach ograniczone nowelizacją PZP >>>

Wraz ze złożeniem oświadczenia, wykonawca może przedstawić dowody, że powiązania z innym wykonawcą nie prowadzą do zakłócenia konkurencji w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Powyższy przepis wskazuje, wprost, że wykonawcy mają obowiązek na złożenie takiego oświadczenia w terminie 3 dni od dnia przekazania informacji.

Obowiązek dotyczy wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu, bo tylko w ten sposób zamawiający uzyska wiedzę o ewentualnej przynależności do grupy kapitałowej wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu lub jej braku. Ponadto omawiany przepis nie wskazuje, że obowiązek ten materializuje się tylko w stosunku do jednego wykonawcy.

Przesłanki wykluczenia z postępowania, zamawiający ma obowiązek ocenić w stosunku do wszystkich wykonawców (poza przypadkiem tzw. procedury odwróconej w przetargu nieograniczonym, gdzie Zamawiający może, najpierw dokonać oceny ofert, a następnie zbadać, czy wykonawca, którego oferta została oceniona, jako najkorzystniejsza, nie podlega wykluczeniu oraz spełnia warunki udziału w postępowaniu – art. 24aa ust. 1 p.z.p.).

Szacowanie wartości zamówienia po nowelizacji PZP >>>

Niedochowanie terminu, o którym mowa w art. 24 ust. 11 p.z.p., na złożenie wskazanego oświadczenia, nie skutkuje wykluczeniem wykonawców z postępowania. Jak zauważa w swojej opinii Urząd Zamówień Publicznych (opinia pt. „Kwalifikacja podmiotowa wykonawców”, www.uzp.gov.pl) niedochowanie tego terminu nie zostało obwarowane przez ustawodawcę sankcją wykluczenia z postępowania, zaś katalog podstaw do wykluczenia z postępowania ma charakter zamknięty i nie powinien być interpretowany rozszerzająco.

Zamawiający ma obowiązek dokonania sprawdzenia braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej wykonawców ubiegających się o to samo zamówienie (jego część), która to przynależność mogłaby prowadzić do zachwiania uczciwej konkurencji w postępowaniu. Jest to obligatoryjna przesłanka oceny podmiotowej wykonawców w postępowaniu, odnosząca się do braku podstaw do wykluczenia z postępowania, opisana w art. 24 ust. 1 pkt 23 p.z.p.

W przypadku, więc braku złożenia przez wykonawcę lub wykonawców takiego oświadczenia, o którym stanowi art. 24 ust. 11 ustawy Pzp, w terminie 3 dni, zamawiający powinien wezwać tego wykonawcę (lub wykonawców, jeśli takich, którzy nie złożyli takiego oświadczenia jest więcej) w trybie art. 26 ust. 3 p.z.p. do uzupełnienia takiego dokumentu, wyznaczając odpowiedni termin na dokonanie takiej czynności.

Dopiero brak uzupełnienia na wezwanie zamawiającego takiego dokumentu powinien skutkować wykluczeniem danego wykonawcy (wykonawców) z postępowania w oparciu o dyspozycję art. 24 ust. 1 pkt 12 p.z.p. W takiej, bowiem sytuacji, należy uznać, że wykonawca (wykonawcy) nie wykazał (nie wykazali) braku podstaw do wykluczenia z postępowania, poprzez nieprzedłożenie wymaganego przez zamawiającego oświadczenia, który jest niezbędny do przeprowadzenia postępowania.

Wpływ nowelizacji PZP na czas trwania postępowania krajowego >>>

Skoro oświadczenie o przynależności lub braku przynależności do tej samej grupy kapitałowej mają obowiązek złożyć wszyscy wykonawcy biorący udział w postępowania, procedura uzupełniania takiego dokumentu na podstawie art. 26 ust. 3 p.z.p. powinna zostać dokonana w stosunku do wszystkich wykonawców biorących udział w postępowaniu.