Oświadczenia majątkowe samorządowców mają podtrzymać zaufanie wyborców

Poza zakazami prowadzenia szeroko rozumianej działalności gospodarczej przez samorządowych radnych ustawodawca wprowadził obowiązek składania oświadczeń o stanie majątkowym. Celem tego obowiązku jest nie tyle ochrona mienia publicznego, co troska o utrzymanie zaufania wyborców do osób pełniących mandat.

Poza zakazami prowadzenia szeroko rozumianej działalności gospodarczej przez radnych organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego (mieszczącej w sobie również zatrudnienie na podstawie umowy o pracę) ustawodawca wprowadził obowiązek składania oświadczeń o stanie majątkowym (nazywanych również, zarówno w ustawach samorządowych, jak i potocznie oświadczeniami majątkowymi).

Celem tego obowiązku jest nie tyle ochrona mienia publicznego (ponieważ oświadczenie składa się z natury rzeczy post fatum), co troska o utrzymanie zaufania wyborców do osób pełniących mandat, zarządzających mieniem komunalnym bądź biorących udział w wydawaniu decyzji administracyjnych.

W tym aspekcie obowiązek składania oświadczeń majątkowych wpisuje się w konstytucyjną zasadę ochrony obywateli do państwa i jego organów, wynikającą z art. 2 Konstytucji. Znaczące jest zamieszczenie przepisów regulujących obowiązek składania oświadczeń majątkowych bezpośrednio po przepisach, regulujących zakazy prowadzenia działalności gospodarczej, co wskazuje na to, że przepisy te pozostają ze sobą w ścisłym związku, niejako się uzupełniając.

Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym: www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/oswiadczenia-majatkowe-samorzadowcow-maja-podtrzymac-zaufanie-wyborcow

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 26 sierpnia 2014 r.