Spółka zaskarżyła uchwałę rady miejskiej dotyczącą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Zdaniem spółki wydana uchwała spowodowała brak możliwości wykorzystywania przez nią prawa użytkowania wieczystego zgodnie z przeznaczeniem nieruchomości, brak możliwości planowanego przeznaczenia nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe oraz zaniżenie realnej wartości nieruchomości Rada miejska uznała wezwanie za niezasadne. Również WSA uznał, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie i ją oddalił. Dodatkowo z wnioskiem o otwarcie zamkniętej rozprawy, zmierzającym do zgromadzenia materiału dowodowego przystąpiło stowarzyszenie. WSA uznał jednak, iż stowarzyszenie nie ma w tej sprawie legitymacji skargowej, może ono jedynie popierać złożoną skargę i tylko wyłącznie w jej zakresie.


W skardze kasacyjnej wniesionej od wyroku WSA stowarzyszenie zarzuciło naruszenie przepisów polegające na przyjęciu, że nie miało ono legitymacji skargowej i nie mogło dokonywać czynności procesowych w sprawie, w tym np. złożyć wniosku o otwarcie zamkniętej rozprawy zmierzający do zgromadzenia materiału dowodowego ze skargi na uchwałę rady miejskiej dotyczącej studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta – w sytuacji gdy stowarzyszenie zostało dopuszczone do udziału w sprawie w charakterze uczestnika postępowania i miało uprawnienia strony, a więc mogło dokonywać czynności procesowych.

W odpowiedzi na skargę kasacyjną rada miasta wniosła o jej oddalenie w związku z brakiem legitymacji skargowej stowarzyszenia.

NSA rozpatrując skargę kasacyjną podkreślił, że w samym założeniu celem udziału stowarzyszenia, jako organizacji społecznej w postępowaniu sądowym, w świetle art. 25 § 4 i art. 33 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270), jest nie tylko wspieranie strony, której interesu prawnego sprawa dotyczy, co przedstawianie własnego stanowiska odnośnie rozpoznawanej sprawy, z wykorzystaniem środków procesowych przysługujących stronie. Ustawa Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi nie wyklucza możliwości zaskarżenia przez organizację społeczną orzeczeń sądu I instancji. Zatem zdaniem NSA przyjąć należy, iż organizacji społecznej, która przystąpiła do postępowania sądowego w sprawie ze skargi innego podmiotu na uchwałę, służy legitymacja skargowa do wniesienia skargi kasacyjnej także wtedy, gdy skarżący z prawa do wniesienia tej skargi nie korzysta.

Na podstawie: Wyrok NSA z 19 czerwca 2012 r., sygn. akt II OSK 836/12, prawomocny