Spółka wystąpiła o interpretację podatkową czy w przypadku sprzedaży wału przeciwpowodziowego, będącego jej własnością, za podstawę opodatkowania podatkiem VAT należy uznać cenę sprzedaży nieruchomości ustaloną przez strony w umowie sprzedaży, tj. kwotę 1 zł netto?

Wyjaśniła, że wał ma zamiar sprzedać na rzecz organu administracji państwowej. Przy czym spółka szczegółowo uzasadniła z czego wynika i z czym związania jest taka a nie inna wartość transakcji. Wskazała także, że pomiędzy nią a organem administracji państwowej, na rzecz którego ma nastąpić sprzedaż nie ma powiązań o charakterze rodzinnym lub z tytułu przysposobienia, kapitałowym, majątkowym lub wynikającym ze stosunku pracy, ani żadnych innych powiązań o których mowa w art. 32 ustawy VAT.

W ocenie spółki transakcja sprzedaży wału podlega opodatkowaniu podatkiem VAT , a podstawą opodatkowania będzie kwota należna z tytułu sprzedaży ustalona między stronami.

W odpowiedzi organ skarbowy uznał stanowisko spółki za błędne. Zdaniem organu sprzedaż wału przeciwpowodziowego za cenę 1 zł netto może w rzeczywistości stanowić darowiznę i może mieć na celu obejście przepisów prawa i uniknięcie opodatkowania danej czynności lub uniknięcie korekty odliczonego podatku naliczonego.

Spółka złożyła skargę do sądu administracyjnego. Jej zdaniem organ podatkowy uwzględnił okoliczności niewynikające z przedstawionego przez nią stanu faktycznego.

W ocenie WSA organ interpretujący nie może modyfikować przedstawionego przez stronę stanu faktycznego.

Sąd podkreślił, że podany we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe stanowi jedyną podstawę faktyczną wydanej interpretacji i tym samym wyznacza granice, w jakich interpretacja wywoła określone w ustawie skutki prawne.

Organ wydający tę interpretację jest związany merytorycznie zakresem problemu prawnego, jaki zainteresowany określił we wniosku. Natomiast weryfikowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego przez organ stanowi niedopuszczalną w postępowaniu o wydania interpretacji, ingerencję organu.

W ocenie sądu na przedstawione pytanie organ interpretujący - Minister Finansów - powinien udzielić odpowiedzi twierdzącej i uznać, że stanowisko spółki odnośnie ustalenia podstawy opodatkowania przy tego rodzaju transakcji jest prawidłowe.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Rzeszowie z 11 czerwca 2015 r., sygn. akt I SA/Rz 397/15, nieprawomocny