Zgodnie z art. 149 Prawa ochrony środowiska prowadzący instalację i użytkownik urządzenia zobowiązani są do przedstawiania niektórych wyników pomiarów organowi ochrony środowiska oraz wojewódzkiemu inspektorowi ochrony środowiska. Artykuł 378 ust. 1 Prawa ochrony środowiska wskazuje, że organem ochrony środowiska właściwym w sprawie art. 149 jest starosta. Tak więc np. sprawozdania dotyczące oczyszczalni należy przekazywać staroście. Do grudnia 2008 w brzmieniu art. 378 ust. 1 stosowany był zwrot "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3", które wskazywało, że właściwość dotycząca przekazywania sprawozdań z oczyszczalni może przejść na wojewodę. Obecnie nie ma takiego zapisu i stąd pojawiła się wątpliwość.

Nasza firma eksploatuje oczyszczalnie, dla której pozwolenie wodnoprawne wydał marszałek województwa (przedsięwzięcie zawsze znacząco oddziałujące na środowisko, raport obligatoryjny).

Czy sprawozdania z pracy oczyszczalni ścieków (art. 149) musimy przekazywać do starosty czy do marszałka województwa?
 
Odpowiedź
 
Naszym zdaniem w przedmiotowym przypadku organem właściwym do którego powinien zobowiązany podmiot złożyć wyniki pomiarów o których mowa w art. 149 Prawa ochrony środowiska , jest marszałek województwa.
 
Uzasadnienie
 
Właściwości organów wynikają z zapisów art. 378 Prawa ochrony środowiska  pomimo tego że zwrot "z zastrzeżeniem ust. 2 i 3" został w noweli do ustawy usunięty. Nowelą z dnia 18 lipca 2005 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w podziale zadań i kompetencji dodano do ustawy art. 378 ust. 2a Prawa ochrony środowiska , poszerzający z dniem 1 stycznia 2008 r. kompetencje marszałka województwa jako organu ochrony środowiska. Kompetencje te zostały określone przez wskazanie w art. 378 ust. 2a pkt 1 i 2 Prawa ochrony środowiska  określonego rodzaju przedsięwzięć. Wynika z tego, że o kompetencjach marszałka województwa w konkretnej sprawie będzie przesądzał rodzaj przedsięwzięcia, w związku z eksploatacją którego obowiązek sprawozdania dotyczy.

Autor pytania zaznaczył, iż jego firma eksploatuje oczyszczalnię, dla której pozwolenie wodnoprawne wydał marszałek województwa, albowiem inwestycja ta zakwalifikowana została jako przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (raport obligatoryjny). Oznacza to że sprawozdania z pracy oczyszczalni ścieków o których mowa w art. 149 p.o.ś. również powinny być przekazywane do marszałka województwa. Wynika to również z niepisanej zasady że wszelkie informacje dotyczące eksploatacji instalacji składa się do organu który wydał dla tego zakładu decyzję.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 150 ze zm.)