Gmina miasta dała zgodę (z naliczeniem opłat za wycinkę) na wycięcie drzew dla dzierżawcy terenu na którym rosły przedmiotowe drzewa. Teren ten jest własnością miasta. Dzierżawiący teren wystąpił do starosty o wydanie zezwolenia na wycinkę drzew z dzierżawionego terenu, dołączając zgodę burmistrza. Starosta wydał zgodę na wycięcie, naliczył opłaty za wycięcie i jednocześnie w decyzji odroczył termin uiszczenia opłat na okres lat trzech.

Na jaki fundusz powinny wpłynąć naliczone opłaty - miasta czy starostwa?

Czy starosta mógł odroczyć uiszczenie opłat bez podania przyczyny w wydanej decyzji na wycięcie drzew?

Odpowiedź

Opłaty za usuwanie drzew i krzewów stanowią dochód własny gminy (w 100%). Oznacza to, że opłaty powinny wpłynąć na rachunek miasta (gminy).

Nałożenie obowiązku dokonania nasadzeń zastępczych nie musi być uzasadniane w decyzji (warunkowej) wydawanej przez starostę na zasadzie art. 90 w zw. z art. 83 ust. 3 ustawy o ochronie przyrody , podobnie wójt, który nakłada taki obowiązek nie musi tłumaczyć się dlaczego tak czyni.

Wnioskodawca ma jednak prawo zaskarżenia tej decyzji (nie co do zasady, a co części - warunku).

Uzasadnienie

Z reguły jest tak, że to wnioskodawca, który chcąc uniknąć wniesienia opłat za usuwane przez siebie drzewa lub krzewy proponuje we wniosku, że dokona nasadzeń zastępczych lub przesadzeń. Z reguły organ wydający decyzję przychyla się do wniosku. Może on jednak uznać, że lepszym rozwiązaniem niż pobranie opłaty za usunięcie drzew lub krzewów jest nałożenie obowiązku dokonania nasadzeń zastępczych w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych (czyli kompensacji przyrodniczej), wychodząc z założenia, że raz usunięte drzewa nie zostaną nigdy zastąpione innymi. Tej decyzji nie musi uzasadniać w wydanej przez siebie decyzji, gdyż w tej kwestii ustawodawca założył pełną uznaniowość. Nie można bowiem z u.o.p. wywieźć obowiązku wydania decyzji - zezwolenia na usunięcie drzew wyłącznie za opłatą. Oznacza to, że wydając zgodę na usunięcie drzew wraz z obowiązkiem dokonania nasadzeń zastępczych (zgodę warunkową) organ nalicza opłatę i automatycznie odracza termin jej uiszczenia na okres lat trzech. Po tym okresie komisja dokonuje sprawdzenia, czy drzewa przyjęły się, czy nie przyjęły się. W przypadku, gdy podmiot usuwający drzewa nie ponosi odpowiedzialności za brak żywotności drzew, opłata nie jest pobierana.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.)