W Dzienniku Ustaw RP opublikowano ustawę z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814) .

W nowym Systemie Informacji Oświatowej dane identyfikacyjne i dziedzinowe o dzieciach, uczniach, słuchaczach i wychowankach będą gromadzone w bazie danych w postaci odrębnych zbiorów danych o uczniach. Przewidziano uzupełnianie ich przez okręgowe komisje egzaminacyjne o wyniki egzaminów zewnętrznych. Oznacza to stworzenie możliwości dokumentowania kompletnej ścieżki edukacyjnej uczniów. Z kolei dane identyfikacyjne i dziedzinowe o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach pedagogicznych gromadzone będą w formie zbiorów danych o nauczycielach. Wśród gromadzonych informacji będą też dane wrażliwe, m.in. informacje o tym, czy uczeń jest pod opieką poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz czy ma dysfunkcje.

Nowy system, zgodnie z opinią Ministerstwa Edukacji Narodowej (które przygotowało projekt ustawy) powinien ułatwić zarządzanie oświatą, a przede wszystkim przyczynić się do racjonalizacji wydatków; subwencja oświatowa ma być przekazywana do samorządów w precyzyjnie ustalonej wysokości. W nowym SIO informacje będą przechowywane w elektronicznej bazie centralnej przy MEN, a nie, jak dotychczas, w postaci papierowej w lokalnych bazach szkół.

Ustawa wzbudziła szereg kontrowersji ze strony m.in. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz opozycji parlamentarnej. O ustawie pozytywnie wypowiedział się jednak Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. GIODO będzie czuwać nad sposobem wdrażania systemu.

Ustawa , w swym zasadniczym kształcie, wejdzie w życie z dniem 30 kwietna 2012 r.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o systemie informacji oświatowej (Dz. U. Nr 139, poz. 814)

Pisaliśmy o tym również:
Dane w systemie są bezpieczne - rozmowa z wiceminister Lillą Jaroń